Собранието без свои претставници за следење на работата на изборните органи на референдумот

Собранието на Република Македонија, како овластен предлагач на референдумот, нема да определи свои претставници да ја следат работата на изборните органи на референдумот. За...

Пронајдена марихуана кај 16-годишник во Гостивар

Вчера околу 18.20 часот на ул. Гоце Делчев во Гостивар, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар ги лишиле од...

Момче тешко повредено по удар со мопед во бетонски ѕид

Тринаесетгодишно момче од село Сарај, струмичко, синоќа е тешко повредено откако изгубило контрола врз мопедот што го управувало без регистарски ознаки и удрило во...

Мицотакис: Ципрас ќе ја навреди историјата на нашата земја ако прифати „Илинденска Македонија“

Илинден и илинденското востание се идентификуваат со македонскиот иредентизам, смета лидерот на грчката опозициска Нова демократија Киријакос Мицотакис и вели дека неговата партија никогаш...

Мостот на Крива Река во Довезенце шест години стои паднат

Жителите на кумановското село Довезенце поради паднатиот мост на реката Крива Река која што селото го дели на два дела во последните шест години...

Шилегов: Недозволиво е во главен град да имаме луѓе кои на диво продаваат

Недозволиво е во главен град на една европска држава, во европско Скопје за кое сите се залагаме, да имаме луѓе кои на диво ќе...

Ученици запоседнаа 55 гимназии во северна Грција протестирајќи против Преспанскиот договор

Ученици запоседнаа 55 гимназии во северниот дел на Грција, во знак на протест против ратификацијата на Преспанскиот договор, пишува електронското издание на весникот „Прототема“. Според...

Спроведена акција, приведени 12 девојки во Желино

На 19/20.07.2018 година во времето од 23,00 до 02,30 часот од страна на полициски службеници од СВР Тетово извршена е контрола во Угостителски објект...

Кампања за убедување или за збунување?

Неколку дена пред референдумот оцените за кампањата, која се одвиваше и во двата табора, се дека таа мина во една мирна, но малку конфузна...

Собранието во расчекор од историска до срамна улога

ДВА АНТИПОДА ЗА РАБОТАТА НА АКТУЕЛНИОТ ПРАТЕНИЧКИ СОСТАВ Во нецелите три години од мандатот на актуелниот пратенички состав имаше неколку драматични ситуации, почнувајќи од неговото...