15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:45

Осум интервенции на скопските пожарникари за новогодишната ноќ

Територијалната противпожарна Единица (ТППЕ) на град Скопје во текот на новогодишната ноќ имала осум интервенции кои успешно се завршени. Дежурните екипи интервенирале во гаснењето на...

Нови велосипедски патеки во Скопје

Град Скопје соопшти дека се почнати или ќе започнат градежни работи на велосипедски и пешачки патеки со вкупна должина од над пет километри. Нови велосипедски патеки...

МАНУ и БАН на заедничко чествување на сесловенските просветители – Св. Кирил и Методиј

Делегација на Македонската академија на науките и уметностите(МАНУ), предводена од претседателот академик Таки Фити, на 10 и 11 мај ќе престојува во Софија, во...

Болеста на судијата Шабани го одложи „Тендери“

Поради болест на судијата Осман Шабани денеска во Кривичниот суд во Скопје не се оддржа рочиштето за предметот на СЈО „Тендери“, во кој првообвинета...

Згради потонати во облаци прав

Повеќе од половина година некои од аеродромци што живеат во близината на булеварот АСНОМ се задушуваат во прашината што ја создаваат градежниците, кои работат...

Лица со фантомки на протестот фрлале камења кон полицискиот кордон, деветмина приведени

Девет лица се приведени во акција на полицијата за одржување јавен ред и мир откако во текот на синоќешниот јавен собир во Скопје повеќе...

Времето денес сончево и топло со температури до 38 степени

Времето денеска ќе биде сончево и топло. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 10...

Заев: Ниту една земја-членка на ЕУ не е против отворање преговори со Македонија

Ниту една земја – членка на Европската Унија не е против отворање на преговори со Македонија, изјави премиерот Зоран Заев на новинарско прашање кои...

Паднатиот мост на Крива Река го раздели селото Довезенце на два дела

Селото Довезенце, кое се наоѓа на 25 километри од Куманово, во правецот кон Крива Паланка, и е во непосредна близина на селото Клечовце, во...

Мавраганис: Скопје денес е мала државичка, но утре не се знае

Скопје денес е мала државичка, но утре не се знае, е еден од аргументите на заменик министерот за транспорт и врски на Грција, Никос...