15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:55

Каде е Македонија во спречување на суицидите

Според докторката Лидија Трпеска Попоска, специјалистка-психијатарка во заводот за ментално здравје на деца и младинци „Младост“, обидот за самоубиство и за убиство во светот...

Пендаровски се сретна со потписниците на писмото за заштита на животната средина

Претседателот Стево Пендаровски имаше средба со претставници на здружени граѓански организации и инцијативи, потписници на отвореното писмо упатено до претседателот на 30 октомври, поврзано...

Шилегов го отвори патот меѓу Сарај и Рашче

Од денеска патувањето меѓу Рашче и Скопје е пократко за пет километри. Градоначалникот Шилегов присуствуваше на отворањето за сообраќај на новиот пат што ги...

Кризната состојба на јужната и северната граница ќе се продолжи за шест месеци

Собраниската Комисија за одбрана и безбедност денеска даде согласност Собранието да донесе одлука за продолжување на кризната состојба на јужната и на северната граница...

Жерновски-Жбогар: Чекориме заедно со младите Европјани

Заменикот министер за надворешни работи, Андреј Жерновски, заедно со Амбасадорот на ЕУ во земјава, Семјуел Жбогар, имааа свои излагања на завршната церемонија на Skopje...

МВР: Граѓаните да се воздржат од употребата на пиротехнички средства

Министерството за внатрешни работи (МВР), во пресрет на новогодишната ноќ, апелира граѓаните максимално да се воздржат од употребата на пиротехнички средства, како и од...

Станбените сервиси менуваат само светилки, а ги избегнуваат лифтовите

Станбените сервиси се задолжени за комплетно одржување на заедничките простории на станарите во една станбена зграда, за нивните заеднички инсталации и за лифтовите. Но...

Променливо облачно и нестабилно време

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од...

Марихуана откриена при претрес на „БМВ“ во гостиварско

Полицијата вчера околу 22:40 часот пронашла марихуана при претрес на патничко моторно возило „БМВ“ со гостиварски регистарски ознаки во гостиварското село Топлица и при...

„City Bus“ со летно работно време

Од сабота почнува летното работно време на панорамскиот автобус за туристичко разгледување на Град Скопје кој го менаџира ЈСП Турс, „City Bus“. Автобусот ќе...