4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:41

Притвор за охриѓанец поради разбојништво

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д. Н. (29) од Охрид поради разбојништво. Тој, според полицијата, на 29.12.2019, околу 5.40 часот, во населбата Грашница...

Општина Кисела Вода ги санира спор­тските игралишта и урбаната опрема

Од општината Кисела Вода информираат дека спроведуваат акција за санација на урбана опрема, спортски и детски игралишта во сите урбани и месни заедници на...

Зголемен бројот на корисници на интернет, стагнација на Фејсбук

Во Македонија интернет користат 1.583.315 лица или 75,9 отсто од населението, а милион (48 проценти) се приклучени на социјалната мрежа Фејсбук, покажуваат податоците на...

Пронајден кокаин кај 29-годишна скопјанка

Дваесет и деветгодишна скопјанка, со иницијали Р.Е., била уапсена утрово околу три часот покрај автопатот Гостивар – Тетово, информира МВР. -На 30.05.2019 година околу 03.00...

Спречен шверц на 340 пакети со лекови од Македонија во Косово

Косовската полиција спречи шверц на 340 пакети со лекови, кои од Македонија на илегален начин биле внесени на косовска територија, од за сега се...

Општина Аеродром бара граѓаните да предложуваат каде да се садат дрвја

Општина Аеродром објави прашалник за прибирање предлог-локации за садење нови дрвја на јавни зелени површини во текот на ноември. - Се повикуваат граѓаните до 10.11.2019...

Миле Јовановски: Среќна Нова ’49

Таткото на Боки 13, Миле Јовановски, по распитот рече дека не чувствува вина за случајот со Меѓународниот сојуз, каде е осомничен за перење пари...

Урбаната бучава им го загрозува здравјето на скопјани

Прегласната музика, бучавата од ноќните трки со автомобили и мотори, градежните активности, силното брмчење на машините за дупчење поради летните реконструкции на домовите им...

Пасхална литија во манастирот „Света Пречиста Богородица-Кичевска“

Во манастирот„Света Пречиста Богородица-Кичевска“, по отслужената Света Златоустова литургија, трета година по ред се изврши Пасхална литија до месноста „Господинец“, каде што од страна...

Дескоска на состанок со Џафери за нова верзија на законот за ЈО

Собраниската седница за законот за Јавното обвинителство доцни скоро два часа. Според собраниски извори, во Собранието пристигнала нова верзија на законот при што дел од...