Во понеделник почнува пратеничката расправа за уставните измени

Претседателот на Собранието за в понеделник, 15 октомври, ја закажа седницата на која на дневен ред ќе биде Предлогот за пристапување кон уставни измени,...

Сончево со мала до умерена облачност

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен североисточен ветер. Дневните температури ќе се движат во интервал од 17 до 26...

Во Кривичниот суд продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска ќе продолжи судењето за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година. Случајот се наоѓа во...

Пресудата за обидот за убиство на Села в четврток

На 5 јули во Кривичниот суд Скопје судечкиот совет ќе ја донесе пресудата за седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села...

Почина познатиот македонски архитект Јован Стефановски – Жан

Почина еден од најпознатите македонски архитекти, Јован Стефановски - Жан. Тој беше автор на многу објекти во државата и странство. Меѓу неговите најпознати дела се...

Ограбен таксист во Скопје

Три непознати лица ограбиле таксист во скопското село Морани, соопшти денеска МВР. На 19.08.2018 година во 00.05 часот во Единицата за информации и команда Скопје,...

Потпишан договорот за изградба на првите два километри на автопатот Скопје – Блаце

Директорот на ЈП „Државни патишта“, Зоран Китанов, и генералниот директор на АД „Гранит“, Зоран Милковски, денеска потпишаа договор за изградба на првите два километри...

Царовска: Повеќе семејства да го отворат својот дом за згрижување на бебиња од „Мајчин...

Забрзана динамика на излегување на децата од големите институции, особено на бебињата од „Мајчин дом“ – Битола е фокусот за годинава на Министерството за...

Русковска пристигна на рочиштето за притвор на потпретседателката на „Меѓународен сојуз“

Обвинителката Вилма Русковска пристигна во судот каде се очекува да почне рочиштето за притвор за осомничената Јасна Мандиќ, потпретседателката на невладината „Меѓународен сојуз“ на...

Премиерот Заев се сретна со шефот на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, Јонкер

Претседателските избори се исклучително важни, а отворениот политички дијалог со сите партии е во интерес на државата и граѓаните, е главниот заклучок од денешната...