-3.4 C
Skopje
25.1.2020 - 1:37

Работници преку суд ќе ги бараат своите пари

Откако и во изминатите три месеци вработените во ГП „Трансмет“ Скопје, ангажирани во изградбата на автопатот Кичево-Охрид, не ја добија платата за декември заедно...

ОЈО Скопје поведе постапка против три лица за нападот на полицајци во Шуто Оризари

Јавното обвинителството Скопје поведе постапка за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење на службата“ против три лица, кои на 15 септември...

Конфренцијата „За општество ослободено од корупцијата“ утре во Скопје

Премиерот Зоран Заев ќе ги претстави антикорупциските чекори на Владата, како прв говорник на конференцијата „За општество ослободено од корупцијата“ во организација на ЦИВИЛ и Зелена...

Како светот ќе го прифати името Северна Македонија?

Прифаќањето на новото име на една држава може да се одвива бавно, а анализата на британски „Економист“ сугерира дека можат да поминат и повеќе...

Украдени археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 61-годишник од Тетово, поради сомнение дека украл археолошки предмети кои се сметаат за државно културно наследство. При полициски претрес...

Кога политиката се третира како семејно наследство

Семејните кланови владееле и владеат со светот со векови. Политичарите многу често за свои соработници ангажираат блиски роднини на клучни државни функции. Вакви примери...

Земјотрес почувствуван во Тетово и Гостивар

Телеметриската сеизмолошка мрежа со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје синоќа во 20...

Штерјев: Едногласно е донесена одлука за започнување постапка за разрешување на Јанева

Советот на јавните обвинители на денешната седница едногласно донесе одлука да отпочне постапка за разрешување на шефицата на СЈО, во оставка Катица Јанева, изјави претседателот...

Царовска: Македонија активно работи на воспоставување родова еднаквост

Македонија работи активно на постигнување на родовата еднаквост и заштитата од дискриминација. Развиваме Национален индекс за родова еднаквост, во кој ќе биде вклучен индикатор...

Изгоре покрив од куќа во струмичко Пиперево

Во пожар во селото Пиперево, кој избувна пред еден час, изгоре покрив од куќа. Во пожарот нема загинати и повредени, а причинета е поголема...