15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 17:00

Кумуцакос: Ако решението не е добро за земјата, ние како влада одново ќе преговараме

Решението што ќе се постигне треба да биде добро решение, бидејќи, во спротивно, ние како влада одново ќе преговараме, вели одговорниот за надворешна политика...

МВР: Од 2017 година има само еден нерасчистен напад врз новинар

Министерството за внатрешни работи изработи извештај за прецизно утврдување на нивото на кое се наоѓаат истрагите за случаи за напади врз новинари за периодите од...

Педесетина „бомби“ од „Траекторија“ беа преслушани во Кривичен

Околу педесетина „бомби“ за договарањето со кинеските власти, „Ексим“ банка и компании околу изградбата на автопатските делници Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид беа пуштени на денешното...

Постара жена пронајдена почината во стан во Кавадарци

Седумдесет и шестгодишната Ц.Т. (76) вчера е пронајдена почината во нејзиниот стан во Кавадарци. Како што соопшти МВР, вчера во 10 часот во Полициската...

Награди за најбрзите и највештите велосипедисти од основните училишта во Центар

Учениците од основните училишта во општина Центар денеска се натпреваруваа и ги покажаа своите вештини во возење велосипед. Најдобрите шестмина добија пригодни награди, а...

Нова демократија со предупредување до грчката Влада за прашањето за името

Владата да не даде однапред зелено светло за интеграција на Скопје во НАТО и ЕУ, а усогласувањето на договорот во иднина да биде на...

Заев и Прека разговараа за унапредување на односите меѓу Македонија и Малта

Во рамки на официјалната посета на Република Малта премиерот Заев денеска оствари средба со претседателката Марија Прека на која се разговараше за зајакнување на...

Кривични за обвинетите поврзани со лабараторијата за амфетамин во Тетово

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Основниот суд Скопје 1 Скопје, поднесе обвинителен акт против двајца државјани на Република Србија...

АД ЕЛЕМ ги презема сите мерки за намалување на нивото на Охридското Езеро

АД ЕЛЕМ се свесни за состојбата со Охридското Езеро и ги преземаат сите мерки за да се намали нивото на водата. Хидроелектраните на АД ЕЛЕМ...

Шекеринска: Македонија и ЕУ не смеат да ја пропуштат оваа шанса

Македонија и ЕУ не смеат да ја пропуштат сегашната шанса, порача денеска вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска во Париз, каде учествува на...