15.9 C
Skopje
25.2.2020 - 16:29

Усвоени препораки за прогласената епидемија на мали сипаници

На седница на Владата денеска е усвоена информација на Министерството за здравство, според која на предлог на Комисијата за заразни болести при министерството е...

Кој го испишува сценариото за претставата „македонска политика“?

Комедија, трагедија или трагикомедија на домашната политичка сцена Професорот Љубомир Цуцуловски тврди дека од независноста на земјава, па досега политичарите си играат и глумат држава...

MТСП: Надоместок за жените со обострана ампутација на дојка

Надоместок и за жените кои имаат обострана ампутација на дојка се воведува со новиот Правилник за листата за видовите телесни оштетувања врз основа на...

Болест на судијката го одложи рочиштето за „Тотал“

Поради болест на судијката Совче Гаврилова Ефремова одложено е денешното рочиште за предметот „Тотал“ на СЈО, во кој е обвинет новинарот Драган Павловиќ-Латас. Павловиќ-Латас е...

Груби се надева дека законот за ЈО ќе биде донесен до распуштање на Собранието

Законот за Јавно обвинителство и законот за совет на јавни обвинители пристигна во комисијата за европски прашања додека бев на средба со холандските претставници....

Се расчистуваат импровизираните живеалишта во „Урбан парк“

Општина Центар, со асистенција на МВР, утринава започна со извршување на решението на инспекциските служби за отстранување на дивоградбите, но и на диво поставената...

Работилница за женско лидерство во областа на безбедноста утре во Скопје

Работилницата на тема „Женско лидерство во областа на безбедноста во Република Македонија“, ќе се одржи утре со почеток во 10.30 часот на Факултетот за...

Протести, бројки и ефекти

Општиот впечаток дека протестите против промена на уставното име, иако секојдневни, сепак, се недоволно организирани поради што во јавноста сѐ помали се надежите дека...

Тасева: Анѓушев ми се закани по објавите за стечајот за „Фени“

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, на приемот кај британскиот амбасадор, и се заканил на Слаѓана Тасева, претседателка на „Транспаренси интернешнал – Македонија“, за...

Приведено лице за фотографирање гласачко ливче во Аеродром

Едно лице е приведено бидејќи го фотографирало гласачкото ливче, потврдија од МВР за МИА. Инцидентот се случил на гласачко место во градинката „Срничка“ во Општина...