4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:43

Вајгл: Сега е клучниот момент за Македонија, нема да има втора шанса

Ова е клучен историски момент за Македонија и треба да се процени како прв конкретен чекор кон членството во ЕУ, порача известувачот за Македонија...

Катица Јанева на распит за ,,Рекет”

Поранешната шефица на СЈО, Катица Јанева, која се наоѓа во притвор, денеска треба да биде донесена на распит во Основното јавно обвинителство за случајот...

Топло време со умерена облачност и слаб ветер, попладне со дожд

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност и со слаб ветер од западен и југозападен правец. Утринската температура ќе се...

Дедо Мраз ќе ги посети децата од скопската Клиника

Член од Тимот за спасување на планина на Црвениот крст маскиран во Дедо Мраз, денеска ќе се спушта по јаже и ќе дели подароци...

Македонија ја губи стратегиската позиција поради лошата инфраструктура

Ненавременото завршување на Коридорот 8 создава простор за конкурентска закана од користење други транспортни коридори што ја заобиколуваат Македонија, како што е Коридорот 4,...

Приведен малолетник од Чегране, дома чувал пиштол и марихуана

Седумнаесет годишник од гостиварското село Чегране е задржан во полициска станица откако во неговиот дом биле најдени оружје, муниција и марихуана. Од СВР Тетово денеска...

Малолетничка претепана од своите родители

Петнаесетгодишна девојка од Скопје вчера пријавила дека била претепана од нејзините родители. Од МВР Скопје информираат дека вчера во 10 часот во СВР-Скопје, 15 годишна...

Момчето што спаси 36 животи во скопскиот земјотрес

Многу се и сѐ уште не можат да се раскажат сите приказни на луѓето што го преживеале катастрофалниот земјотрес во Скопје во 1963 година....

Делови од Карпош, Студеничани, Петровец, Бутел и Гази Баба утре без струја

Дел од корисниците од скопското село Морани утре од 9 до 15 часот ќе бидат без електрична енергија. Во периодот од 8:30 до 14:30 часот...

Пожарот во кулата во Карпош 4 изгаснат, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој изби пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот изгоре стан на најгорниот...