Снег и ветер, продолжуваат минусните температури

Времето во Македонија ќе биде облачно со врнежи од снег, повеќе во западните и северните делови. Снежната покривка во овие делови дополнително ќе се...

ВМРО-ДПМНЕ: Протест против мафијата на Заев и поскапата струја

Мафијата на Зоран Заев ја урна економијата во Република Македонија. Поради неспособноста на владата предводена од СДСМ останаа над 40 илјади граѓани на улица...

Изложба на Владимир Темков во Кавадарци

Со изложбата „Една година потоа“ која ќе биде отворена вечерва во 19.30 часот во галеријата на Домот на културата „Иван Мазов Климе“, Владимир Темков...

Граѓаните разочарани, ЕУ некредибилна

Мини-анкета на „Нова Македонија“ Анкетата со граѓаните низ државата, но и со експертите и со граѓанските НВО-здруженија, покажува дека целата енергија што населението изминатите години...

Новиот руски амбасадор Баздникин му ги предаде акредитивите на Димитров

Вонредниот и ополномоштен амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија, Сергеј Баздникин, денеска ги предаде копиите на акредитивните писма на министерот за надворешни работи...

Обинителството се спогоди со ресенчаните обвинети за измама на странски фирми

По сеопфатна истражна постапка против четири лица од Ресен осомничени дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело измама, Основното јавно обвинителство Битола до судот...

Пожар во моторно возило по експлозија на плинска боца

Рано утринава во 4.50 часот, во полициска станица Кичево пријавена е експлозија на плинска боца и самозапалување на ПМВ марка „Фолсваген-Поло“ со кичевски регистерски...

Прилепското обвинителство истражува како дошло до судирот во кој настрадаа двајцата параглајдеристи

Ќе се изврши обдукција и вештачење за да се утврдат причините за смртта на двајцата параглајдеристи кои вчера починаа по трагедијата која се случи...

Лето во Скопје – некогашен рај на природата

Цело Скопје дишеше во зеленило, мали паркчиња постоеја насекаде низ градот. Освен паркчето што денес го носи името „Жена-борец“, познато беше и паркчето веднаш...

Салмонела пронајдена во мострите од храната од „Гицов“ Кочани

Агенцијата за храна и ветеринарство ги доби резултатите од лабораториските испитувања на земените мостри храна при извршениот инспекциски надзор од страна на Агенцијата и...