Во Кичево се одржа пролетниот турнир во шах за слепи и слабовидни лица

Во организација на Здружението за слепи и слабовидни лица од Кичево, викендов во овој град се одржа пролетниот шаховски турнир , на кој учевствуваа...

Заев на трилатералниот состанок: Да ги воведеме европските принципи на соработка

Отворени сме за оваа и за сите други иницијативи кои одат во насока да ги зајакнат постоечките форми што ја промовираат регионалната соработка и...

Отворен ден на АРМ на плоштад „Македонија“

Со изведба на точката „Егзецир“ на гардата на АРМ и боречките вештини на армиските специјалци денеска на плоштадот Македонија во Скопје, Министерството за одбрана...

Критична состојбата на тројца пациенти во „8 Септември“

Во Градската општа болница „8 Септември“ хоспитализирани се 18 пациенти, а тројца од нив се во критична состојба. Останатите 15 пациенти се во стабилна здравствена...

Кривична пријава против едно лице за фалсификувана исправа

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против лицето А.Р. поради постоње на основано сомнение за сторено кривично дело...

Автопатот Миладиновци – Штип официјално пуштен во употреба

Иако веќе неколку недели возачите го користат автопатот Миладиновци – Штип, денеска Владата организира свечена церемонија за негово официјално пуштање во употреба. - Треба да...

ОБСЕ: Предолго е времето меѓу поднесување на обвинение и неговото потврдување

Многу од обвиненијата поднесени од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) кон крајот на јуни 2017 година се потврдени пет-шест месеци подоцна што укажува дека е...

Во првиот круг во средните училишта се запишале 11.826 ученици, најмногу одбрале стручно образование

Министерството за образование ги објави резултатите од доставените прегледи на јавните средни училишта за бројот на пријавени и запишани ученици во првото пријавување, како...

Кај две лица од Долно Свиларе пронајдена дрога и муниција

Две лица од Долно Свиларе се приведени во полициската станица во Сарај бидејќи кај нив се пронајдени кокаин, куршуми и марихуана. При претрес во викенд...

Загина 61-годишник од Босилово кој со автомобил се забил во дрво

На магистралниот пат Струмица – Граничен премин „Ново Село“, помеѓу селата Дабиле и Босилово, вчера во утринските часови, се случила тешка сообраќајна незгода во...