Бугајски за „Побједа“: Москва го гледа Скопје како ново руско упориште

Американскиот аналитичар Јануш Бугајски оцени дека Скопје е ново руско упориште на Балканот и дека Кремљ смета на тоа дека Македонија може да стане...

Досега вакцинирани се 4,328 деца со МРП вакцина, родителите да ги почитуваат препораките

Министерството за здравство соопшти дека денеска до 13:00 часот се вакцинирани 24 деца или досега вкупно 4.328 деца со МРП вакцини. Моментно на Клиниката за...

Автомобил и минибус се судрија на излезот од Гостивар кон Кичево

Во сообраќајната несреќа што се случи на излезот од Гостивар кон Кичево се судрија автомобил марка „фолксваген пасат“ и минибус. Според првичните информации повредени лица...

Продолжува испрашувањето на сведоци за „Триста“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Триста“ на СЈО во кој е обвинет Ѓоко Поповски поранешен помошник-министер во...

Отворен првиот памптрак-полигон во Скопје

Со демонстрација на вешто возење велосипеди и ролери во центарот на градот беше отворен првиот памптрак (pumptrack) полигон во Скопје. Адреналинската патека, која е...

Лекарска комора: Да се презeмат најостри санкции против насилниците

Лекарската комора алармира дека во последниве два дена се случиле три инциденти на вербално и физичко насилство врз здравствени работници – Градска општа болница...

Пожарот во кулата во Карпош 4 изгаснат, едно лице пренесено во болница

Пожарот кој изби пред околу еден час во една од кулите во скопската населба Карпош 4 е изгаснат. Во пожарот изгоре стан на најгорниот...

Македонија има потенцијал за бањски и СПА туризам

Македонија има над 65 извори на термални води, но наместо за бањски лекувалишта и велнес центри ги користи за загревање оранжерии и други видови...

Димитров во Грац на дебата за Преспанскиот договор

„До Европа преку Преспа: Европската интеграција на Северна Македонија“ е темата на предавањето, кое шефот на дипломатијата Никола Димитров ќе го одржи денеска на...

Заев повика да се одложат изборите

Лидерот на СДСМ Зоран Заев рече дека во текот на викендот биле правени сериозни анализи во однос на одржувањето на изборите и дека се...