4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:49

Над 200 учесници на планинско-велосипедскиот фестивал „Осоговска авантура“

Повеќе од 200 велосипедисти, планинари и рекреативци од цела Македонија учествуваа на планинско-велосипедскиот фестивал „Осоговска авантура“ што годинава вторпат се одржа на Осоговските Планини. Организатори...

Пановски: Отстранување или легализација на „Воинот на коњ“ и порта „Македонија“

Споменикот „Воин на коњ“ и порта „Македонија“ се дивоградби и затоа треба да бидат отстранети или да бидат легализирани, вели претседателот на Асоцијацијата на...

Мигрант добил струен удар во обид да влезе во Македонија

Мигрант од Ирак се здобил со изгореници од струен удар откако се качил на товарен воз во обид илегално да влезе во Република Македонија...

Административците во Куманово во пензија одат три години подоцна

Во Куманово во последните десетина години стана масовна појава административните работници да одат покасно во пензија. Како од државните така и од општинските институции бладарение...

Марш по патеката на Македонскиот фронт

Експедиција од петмина членови од Битола и Франција денеска претпладне тргнаа на 10 дневен марш по патеката на Македонскиот фронт од Првата светска војна,...

Заев и Ципрас бараат решение, без поддршка од опозицијата

За преговорите и договорот околу името меѓу Македонија и Грција има одредени технички проблеми кои треба да се решат меѓу двете страни. Штом тие ќе...

Сончево и топло време, попладне дожд и грмежи

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло, а попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат...

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на името

ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот заради промена на уставното име, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на вечерашниот митинг пред Владата на...

Мицкоски побара предвремени парламентарни избори, заедно со претседателските

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски побара одржување предвремени парламентарни избори заедно со претседателските, на вечерашниот митинг пред Владата, под мотото „Македонија ќе победи. Тој побара...

Десет минути дожд, поплава во Кичево

За граѓаните на Кичево, се чини, врнежите од дожд претставуваат најголема непријатност, бидејќи и при најмали врнежи, улиците се претвораат во мали реки, а сообраќајот...