4.3 C
Skopje
20.2.2020 - 10:45

На аџилак годинава ќе заминат 672 верници од Македонија

Од Република Македонија на аџилак ќе заминат 672 верници кои од 11 до 15 август ќе патуваат со четири авионски чартер летови. Ова го...

Студено време со силни ветрови и слаб снег

Времето низ државата е умерено до значително облачно, во северозападните делови со слаб локален снег, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Дува слаб, а...

Евергрини и електронски звуци за Денот на независноста

Со забава на отворено во дворот на Владата утре ќе биде прославен Денот на независноста - 8 Септември.  Како што соопшти владината прес-служба, утревечер со...

Спорот со Грција не е рационален

Прашањата на националниот идентитет се многу чувствителни и решливи само во рамките на конкретни историско-културни и политички услови. Спорот со Грција околу името Македонија...

Бундестагот го ратификуваше НАТО протоколот, се отвори дискусија и за ЕУ

Германскиот Бундестаг го ратификуваше Протоколот за членство на Република Македонија во НАТО. Германија стана 16-та земја членка која даде зелено светло за членство на...

САД: Разочарани сме од одлуката на ЕУ за Македонија

САД изразија разочараност затоа што Европскиот совет не додели датум за преговори за Македонија и за Албанија. Стејт департментот наведува дека двете држави спровеле...

Без лична карта не излегувајте на денот на посетата на папата

Координативното тело за организирање на посетата на Папата Франциск на Република Северна Македонија, информира дека за време на Апостолската посета на Папата, на територијата...

Ципрас: Дојде време да пееме песни што го слават мирот

Денес овде во Преспа почнуваме да пишуваме нова среќна песна, рече грчкиот премиер во обраќањето за време на церемонијата на потпишување на договорот меѓу...

Свилановиќ: ЕУ и НАТО треба да бидат решителни како што беа Заев и Ципрас

Генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка Горан Свилановиќ изрази надеж дека ЕУ и НАТО ќе бидат подеднакво решителни како што беа премиерите на...

Мицотакис: Уставните амандмани се полоши и од Преспанскиот договор

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, говорот пред својата пратеничка група на вчерашниот состанок го почнал со прашањето за името...