3.5 C
Skopje
9.12.2019 - 23:27

Шекеринска на состанокот на Северноатлантскиот совет на НАТО во Брисел

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, од денеска во Брисел, во седиштето на НАТО учествува на дводневниот состанокот на Северноатлантскиот совет, на ниво министри за...

Градот ќе субвенционира занаетчии од Старата чаршија

Градот Скопје ќе ги субвенционира занаетчиите од Старата скопска чаршија за набавка на потребните алати и репроматеријали, за да се спасат занаетите што се...

Со јапонски средства подобрени условите во ОУ„Добре Јованоски“

Со средства од Јапонската амбасада е реновирано дел од ОУ „Добре Јованоски“ во Прилеп со што се подбрени условите за настава. По тој повод...

Времето денес сончево со температура до 29 степени

Времето денеска ќе биде сончево, во текот на денот релативно топло со слаб ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти меѓу -1 и...

Приведен дилер на хероин

Секторот за внатрешни работи Скопје до надлежното Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против С.И. (42) од Скопје поради постоење на основи на...

Започна светиниколскиот хуманитарен турнир во мал фудбал

Со натпревар од пионерска категорија синоќа во Прилеп започна осмиот светиниколски хуманитарен турнир, што традиционално се одигува во пресрет на патрониот празник на Прилеп,...

Едукативен карван на ДИК за гласачките права на граѓаните

Во пресрет на претстојните претседателски избори 2019 година, а со цел едукација на гласачите, Државната изборна комисија организира едукативен и информативен карван во рамки...

Намалена видливост поради магла на Ѓавато

На планинскиот превој Ѓавато утринава има намалена видливост до 100 метри поради магла, а на останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива по претежно суви...

Омбудсманот спроведува истражување за децата на малолетничките од домовите

Народниот правобранител спроведува посебно истражување каде завршуваат децата на малолетничките од домовите кои се пораѓаат на Гинекологија, најави денеска заменик наародниот правобранител Васка Бајрамовска-Мустафа. -...

Изборен молк, денеска гласаат затворениците, болните и раселените

На полноќ заврши изборната кампања за вториот круг од претседателските избори и за предвремените избори за градоначалник во Охрид и Ново Село. Од денеска...