Могерини: Проширувањето е прашање на помирување и обединување на ЕУ

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини, изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на европскиот...

Заев и Жбогар имаат спротивни ставови за ветингот

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар смета дека препораката за ветинг во судството е последна опција и оти моментно нема потреба за такво нешто, додека премиерот Зоран...

Референдумот ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи

Референдумот за договорот со Грција на 30 септември ќе го следат 383 домашни и 286 странски набљудувачи, објави Државната изборна комисија на својата веб...

Магла сегде околу нас

Магливото време предизвикува проблеми кај целата популација, со тоа што кај ранливите групи, како постарите лица, децата, луѓето со болести на срцето и на...

Променливо облачно време, од среда дожд

Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во попладневните часови ќе има извесно зголемување на облачноста со услови за краткотраен пороен дожд,...

Завршни зборови за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. На минатото рочиште завршни зборови дадоа обвинетите Мунир...

Летна крводарителска акција во Кичево

При денешната крводарителска акција што ја организира ОО на Црвениот крст од Кичево, прва во просториите на центарот годинава, беа собрани 18 единици на...

Пендаровски го потпиша указот за Северноатлантскиот договор

Претседателот Стево Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за ратификација на Северноатлантскиот договор. - На ова чекавме речиси 30 години, ама се исплатеше....

Хамлетовската дилема не е нерешлива загатка

И здравјето и изборите се приоритет за државата. Тие два клучни приоритети не се исклучуваат еден со друг, иако во јавноста има и дилеми...

Град Скопје: Борбата за чиста животна средина е наш приоритет

Во пресрет на граѓанскиот протест закажан за утре во врска со загадувањето што потекнува од депонијата во Ѓорче Петров, Град Скопје сака да ги...