17.6 C
Skopje
12.11.2019 - 15:36

Кривични за екс градоначалниците на Радовиш и Василево

Кривични пријави заработија поранешните граданочалници на Радовиш Сaшко Николов (39) и на Василево В.С. (51), пренесува МИА. Кривичната за радовишкиот градоначалник Николов е поради основано...

Ново рочиште за „Тендери“, одбраната бара исклучување на јавноста

Во Кривичниот суд во Скопје денеска почна рочиштето во предметот на СЈО „Тендери“ што се однесува на изведување градежни работи на Музејот на македонската...

Нема да се зголеми старосната граница за пензионирање

Зголемување на старосната граница нема да има, а пензиите се стабилни и безбедни, рече денеска министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Царовска на...

Одбраната во „Транспортер“ побара изземање на судскиот совет

Во Кривичниот суд Скопје денеска се одржува ново рочиште за случајот „Транспортер“ на кое се присутни сите 21 обвинети лица. Во овој случај се обвинети...

Ослободени обвинетите за убиството на тројца полицајци во Арачиново

Кривичниот суд во Скопје денеска донесе втора ослободителна пресуда за Лирим Динарица, Емрула Емрулаи, Рамиз Асани, Муча Бајрами, обвинети во случајот на тројцата убиени...

Во Прилеп се одбележува христијанскиот празник Голем Петок – Балаклија

Во Прилеп денеска се одбележува христијанскиот празник Голем или Источен Петок – Балаклија, којшто се слави секоја година на првиот петок после Христовото Воскресение...

Зголемени нивоата на реките и езерата

Повисоки од денешниот просек за април се нивоата на реката Вардар кај Јегуновце, кај Зајчев Рид, Велес, Демир Капија, Треска кај Македонски Брод, Пчиња...

ДСЗИ: Бесплатна телефонска линија за пријавување неправилности

Отворена е бесплатна телефонска линија 080025555 на која во текот на работното време може да се пријавуваат неправилности во надлежност на Државниот санитарен и...

Притвор за полицаец од Кочани за шверц на дрога

Полициски службеник од Кочани при спроведени посебни истражни мерки е фатен во недозволена продажба на дрога - марихуана по што од страна на јавен...

Повредени 15 лица вчера во сообраќајки во Скопје

Патник во автобус бил потешко повреден во една од вкупно 11 сообраќајки случени во текот на изминтиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во...