5.4 C
Skopje
28.1.2020 - 12:48

Осуммината опозициски пратеници стануваат независни и формираат пратеничка група

Осумтемина опозициски пратеници, кои гласаа за пристапување кон уставни измени, попладнево до Кабинетот на претседателот на Собранието Талат Џафери доставиле известувања дека во...

Павлопулос: Решавање на името, па членство во НАТО и ЕУ

Се стремиме кон пријателски и добрососедски односи и во пракса покажуваме дека поддржуваме членство во НАТО и Европската унија, но за тоа предуслов е...

Дали Македонија може да изгради центар за интегрирано управување со отпад? (Видео)

На стотици депонии, големи колку фудбалски игралишта, секојдневно се истураат по стотитици тони ѓубре, што се ризик и за животната средина и за здравјето...

„Медициски кловнови“ ќе ја подобруваат психолошката состојба на тешко болните

Специјално обучени медицински лица наречени „медицински кловнови“ кои владеат специјални вештини ќе ја подобруваат психолошката состојба на тешко болните хоспитализирани деца и возрасни во...

ОЈО отфрли кривична пријава поднесена против десет судии

Надлежен јавен обвинител од ОЈО Скопје донесе решение за отфрлање на кривичната пријава поднесена од Здружението за истражување, развој и анализа – Зелена лупа...

Мицотакис: Не поддржуваме договор што отстапува македонски јазик и македонска националност

Лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш, овој пат од Солун, го повтори ставот дека нема да го поддржи Договорот од...

Бошњаковски: Уште траат консултациите за нацрт амандманите на Уставот

Уште траат координациите околу усогласувањето за измените на Уставот, изјави портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. – Во оној момент кога тие ќе бидат во пишана...

Судењето за „Монструм“ продолжува на 12 ноември

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско езеро на 12 април 2012 година продолжува на 12 ноември, откако на денешното рочиште исказ даваа вештаци вработени...

Скопјанец заработи кривична, навредувал на Фејсбук

Кривична пријава е поднесена против скопјанец кој злоупотребил лични податоци на друго лице на Фејсбук. Како што соопшти МВР, Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе...

ДЗС: Во 2017 година 22,2 отсто од населението сиромашно

Во 2017 година стапката на сиромашни лица во Република Македонија изнесуваше 22.2 отсто или околу 460 илјади граѓани, објави денеска Државниот завод за статистика. Основа...