28.7 C
Skopje
23.7.2019 - 16:17

Царовска: Се утврдуваат евентуални пропусти за случајот со настраданите деца во Велес

На семејството чии три деца загинаа во пожар во нивниот субстандарден дом во Велес социјалните работници му нуделе сместување под кирија уште пред да...

Шекеринска со писмо во НАТО бара поддршка за Македонија

По постигнувањето на договорот со Грција, министерката за одбрана Радмила Шекеринска испрати писмо до министрите за одбрана на 29-те земји-членки на НАТО, во кое...

Заев: Јас сум непоправлив оптимист и верувам дека референдумот ќе успее

Премиерот Зоран Заев во интервју за белградскиот весник „Политика“ изјави дека патриотска должност на секој политичар, посебно на секој премиер, е да се грижи...

Територијализација на националниот мит

Независно од тоа дали тие нам ни се допаѓаат, дали се кич или врвна уметност..., спомениците подлежат под Законот за авторско право. И како...

Помпео побара од Франција да не ја блокира Македонија за НАТО и за ЕУ

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, побара од Франција да не го блокира пристапувањето на Македонија во НАТО и во ЕУ. Во разговор со...

Прскање против комарци утре во Охрид

Центарот за јавно здравје Охрид утре ќе спроведе теристичка дезинсекција против комарци. Запрашувањето од земја, како што информира општина Охрид, ќе се врши во периодот...

Коѕијас: ЕУ треба да го исполни ветувањето за Северна Македонија и Албанија

Според нашето мислење, од моментот кога Европската комисија го постави ова лето како хоризонт за почеток на формалните преговори со Северна Македонија и Албанија,...

Воз двапати налетал на камења на пругата Скопје-Битола

Патнички воз кој сообраќал на релација Битола-Скопје, вчера околу 13:50 часот на делот од пругата помеѓу железничкото стојалиште Браилово и железничкото стојалиште Слепче, удрил...

Османи: Албанците немаат дилеми за Договорот со Грција оти води кон ЕУ и НАТО

Албанците во Македонија немаат дилеми околу Договорот со Грција и ќе го поддржат на претстојниот референдум, не само затоа што ги отвора вратите кон...

Скопјанец тешко повреден при пад од мотор

Триесет и едногодишниот скопјанец Р.Ј. синоќа во 20:00 часот управувајќи мопед „Кивеј“ со скопски регистарски ознаки паднал на коловозот на ул. „28“ во село...