15.1 C
Skopje
16.9.2019 - 0:52

РСБСП: Возачите да не тргнуваат на пат изморени

Заморот се смета за една од петте фатални причини за сообраќајни несреќи. Дваесет отсто од сообраќајките што се случуваат на патиштата се поради заморот...

Зголемено нивото на реките

Зголемено ниво на реките во однос на просекот за јули се бележи денеска на реката Вардар кај Јегуновце, Зајчев рид во Скопје, кај Велес,...

Пратениците бараа одговори за грантовите

Според собраниската практика за пратенички прашања, во последниот четврток од месецот, вчера, премиерот Заев и министрите од Владата им одговараа на пратениците. Зборувајќи за реформите...

Повредено младо момче на автопатот Скопје – Тетово

На автопатот Скопје-Тетово вчера околу 15 часот се случила сообраќајна незгода. Во истата учествувале патничко моторно возило „Опел Астра“ со тетовски регистерски таблици управувано од...

Опожарена барака во Ченто, штетата 200.000 денари

Барака од 70 метри квадратни на улицата „Сречко Пужалка“ број 65 во населбата Ченто е опожарена ноќеска. Повредени нема, причинета е само материјална штета...

Делегации положија цвеќе пред Споменикот на загинатите од земјотресот

Домашни и странски делегации на Градските гробишта во Бутел, положија цвеќиња пред Споменикот на загинатите од катастрофалниот земјотрес во Скопје, што се случи пред...

Станбените сервиси менуваат само светилки, а ги избегнуваат лифтовите

Станбените сервиси се задолжени за комплетно одржување на заедничките простории на станарите во една станбена зграда, за нивните заеднички инсталации и за лифтовите. Но...

Мноштво сценарија во едно прашање

ЗОШТО РЕФЕРЕНДУМОТ ОТВОРА МНОГУ НЕДОУМИЦИ Во овој миг, пред да се дефинираат сите референдумски позиции, речиси е невозможно да се претпостави колку сценарија за иднината...

Што кријат класифицираните документи околу преговорите за името?

Објавувањето информации класификувани како државна тајна може да направи трајни штетни последици врз државните интереси на РМ. Овој процес уште трае, пред нас е...

Екологистите бараат одговор од Владата за гасоводот што треба да минува низ Водно

Група еколошки здруженија и граѓански иницијативи денеска преку соопштение реагираат на одлуката гасоводната делница Скопје-Тетово-Гостивар да продолжи да се гради по истата траса, низ...