18.6 C
Skopje
24.8.2019 - 7:09

Димитров: Македонија би можела да стане членка на НАТО кон средината на 2019 година

Македонија кон средината на следната година може и формално да стане 30. земја-членка на НАТО, доколку сите други процеси се одвиваат како што треба. Ова...

Павлопулос: Решавање на името согласно историјата и меѓународното право, па интеграција во ЕУ и...

Решение на спорот со името, согласно историјата и Меѓународното право, е предусловот за нашата зенја да се интегрира во НАТО и ЕУ, смета грчкиот...

Обвинителството бара конфискација на имот во „Труст“

На денешното судско рочиште за предметот „Труст“, во кој првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан и уште две физички и три правни лица, обвинителството ги...

Столтенберг и формално му ја врачи на Заев поканата за НАТО

Членството на Македонија во НАТО уште повеќе ќе ја зголеми безбедноста и стабилноста и ќе служи како позитивен пример за Западен Балкан, порача премиерот...

Прскање против ларви од комарци во Скопје

Авионската дезинсекција на подрачјето на Скопје против ларви од комарци ќе се изврши в сабота, во раните утрински часови. Терестричната дезинсекција ќе се изврши в...

Украдени лаптоп компјутери и опрема од основното училиште во Чаир

Од основно училиште во Чаир украдени се лаптоп компјутери, полначи и глувчиња за компјутери при што е причинета материјална штета од 576 илјади денари. Кражбата...

Продолжува протестот на такси возачите на Бит Пазар

Самостојните такси возачи од Скопје втор ден денеска ја блокираат крстосницата меѓу Трговскиот центар Мавровка и судовите со барање да им се овозможи користење...

Филипче: Во преговори сме чистењето на дворот на Клиничкиот центар да го преземе Комунална...

Причина за проблемот со ѓубрето во дворот на Клиничкиот центар во Скопје е тоа што изминатите години од едно на друго место беа префрлани ингеренциите...

Дедото на Тамара доби седум години и шест месеци затворска казна

Седум години и шест месеци затворска казна доби дедото на Тамара, Љупчо Стојановски за Убиство во обид на поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Судиката...

Скопјани бесплатно ќе можат да го одлагаат кабастиот отпад

Скопјани од денеска ќе можат бесплатно да го одлагаат кабастиот отпад (застарен мебел, електронски и електричен отпад) со сопствен превоз во Центрите за селекција...