13.3 C
Skopje
25.5.2019 - 1:29

НАТО има пазар за 32 милиона различни производи

Соговорниците се едногласни во своите констатации дека по военото значење на НАТО, исклучително е важно и економското значење на сојузот, кој, според некои апроксимативни...

Пронајдени две вреќи со марихуана

МВР денеска соопшти дека на 04.02.2019 година во 14.30 часот во близина на Граничен премин „Свети Наум“, при преглед на терен на место викано...

Домашен притвор за пироман од Битола

Судија на претходна постапка му одреди домашен притвор во траење од 30 дена на 19- годишен пироман од Битола, кој бил забележан како подметнува...

Груевски ја ставил партијата во функција на настаните од 27 април

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески и шефицата на ОЈО, Вилма Рускоска, на денешната прес-конференција одржана во Јавното обвинителство соопштија дека ќе се бара проширување...

Уште петмина амнестирани за настаните од 27 април

Уште пет лица обвинети за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија добија амнестија. Станува збор за лица кои беа обвинети...

Голема количина плин истекла од резервоар на бензинска во Струга

Голема количина плин истекла од резервоар во бензиската на „Макпетрол“ во Струга по што интервенирала територијалната противпожарна единица. Раководителот на смена во територијалната противпожарна единица во...

Управата за финансиска полиција во текот 2018 година поднесе 74 кривични пријави

Управата за финансиска полиција во текот 2018 година до надлежните јавни обвинителства поднесе 74 кривични пријави против 68 правни лица и 163 физички лица...

Заев: Посакувам консензуален кандидат за претседател

Посакувам да имаме консензуален кандидат за претседател, кој ќе биде татко на нацијата и зад кој ќе застанеме сите, рече премиерот Зоран Заев одговарајќи...

Од април годинава по два лета неделно на линијата Цирих-Охрид

Швајцарската авиокомпанија „Еделвајс“  објави дека од 6 април годинава ќе лета двапати неделно на линијата Цирих – Охрид и обратно. „Еделвајс“ ќе сообраќа на новата...

Прием на карневалските групи во Струмица со присуство на министри и амбасадори

Повеќе министри, амбасадори и дипломатски претставници вечерва присуствуваа на приемот за карневалските групи и гости што го приреди градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и...