11.5 C
Skopje
26.3.2019 - 16:06

Се намалува бројот на вакцинирани деца од ММР вакцини во Штип

Ќе ги вратат ли кампањите против вакцините за заушки и мали сипаници? Процентот на вакцинирани деца од ММР вакцина, конкретно Штип, со години се...

Власта и опозицијата ги почнуваат разговорите за иднината на СЈО

Работните групи кои беа формирани според договорот од последната средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, денеска треба да се...

Авиони на ДЗС го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Пожарот што денеска избувна во реонот на Скопска Црна Гора и зафати ниска мешана шума, наложи дејствување на воздухоплови на Дирекцијата за заштита и...

Заев во Охрид ги повика младите да се вклучат во новата историска одлука што...

Да го приближиме Охрид уште повеќе до Европа, па од балкански да биде прогласен за европски Ерусалим, По примерот на „Билјана платно белеше„“ сите...

Се враќаат буквите од изјавата на Тито на фасадата на Музеј на Град Скопје

На источната фасада од Музејот на Град Скопје претпладнево почна поставувањето на новите букви од познатата реченица што Јосип Броз Тито ја кажал ден...

На 2 октомври продолжува сослушувањето сведоци за настаните од 27 април

На 2 октомври во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоци продолжува судењето за  настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017...

„Тотал“ одложен за 14 мај

Главната расправа за предметот „Тотал“, во кој е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок, е одложена за 14 мај. Денешното рочиште во Кривичниот суд...

Ниту професорот ниту ученикот не треба да користат телефон на настава

ПРОФЕСОРИТЕ БИ ПОДДРЖАЛЕ ЗАБРАНА ЗА КОРИСТЕЊЕ ПАМЕТЕН ТЕЛЕФОН НА ЧАС Паметните телефони не само што го одвлекуваат вниманието на часовите туку имаат и низа други...

Неколку делови од Скопје утре без струја

Без снабдување со електрична енергија во текот на утрешниот ден ќе бидат делови од општините Кисела Вода, Гази Баба, Центар, Студеничани и Аеродром. Во периодот...

Меѓународен планинарски марш Голак 2018

Со учество на околу 200 планинари како од Македонија така и од соседна Република Бугарија започна планинарскиот марш до врвот Чавка на планината Голак. Организатор...