Прегазена жена во Скопје

Вчера околу 19 часот на улицата „Ферид Мурати“ во Скопје патничко моторно возило “Мерцедес“ управувано од М.Ф.(29) од Скопје удрило во пешакот Ѓ.С.(70) од...

Малолетната девојка живее вонбрачно со 23-годишно момче

Дваесет и четиригодишен маж пријавил дека неговата малолетна 15-годишна сестра вонбрачно живее со лицето Б.Ѓ.(23) од селото Камен Дол. - По превземени мерки, малолетничката била...

Автомобил излета кај Смилковско Езеро, повредено едно лице

Автомобил марка „БМВ“ попладнево излета од автопатот кај Смилковско Езеро при што со повреди се здобило едно лице. Од Министерството за внатрешни работи информираат дека...

Стружанец ја претепал осумгодишната внука со дрвена летва

Шеесет и седумгодишниот Р.М. од Струга доби кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „телесна повреда при вршење семејно насилство“. Пријавениот,...

Маж пронајден мртов во стан во Скопје

Во стан на улицата Виа Игнатија во Скопје, вчера бил пронајден починат 65-годишен маж, кој живеел сам. Лекар од Службаат за итна медицинска помош констатирал...

Во Скопје уапсен криминалец од Бугарија, еден од најбараните во Европа

Полицијата уапси криминалец од Бугарија кој е меѓу најбараните во Европа, соопшти МВР. Шеесет и тригодишниот бугарски државјанин П.И.М. бил уапсен вчера на подрачјето на...

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од „Топлификација“ АД Скопје против четири физички...

Пратениците добија амнестија за 27 април

Пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски, Љубен Арнаудов и Јохан Тарчуловски се меѓу 12-те лица обвинети од предметот „27 април“ кои досега добија...

Советот на јавни обвинители ја почна постапката за разрешување на Јанева

Започна постапката за разрешување на јавната обвинителка Катица Јанева. Советот на јавните обвинители на денешната седница едногласно донесе одлука да отпочне постапка за разрешување...

Тасевски: Експлозивната направа во кафулето во Прилеп е изолиран случај

Директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски, рече дека експлозивната направа што вчера беше пронајдена во кафуле во Прилеп е изолиран случај. Тој рече...