5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 8:20

По побараниот увид во доказите против неа, Јанева вратена во притвор

Катица Јанева околу еден час се задржа во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Јанева не даде исказ, туку првин сакала да изврши...

„Рекет“ продолжува да претура по плакарот на Боки 13

Презентацијата на брендираната гардероба која била запленета при претресот во домот на обвинетиот Бојан Јовановски - Боки 13, продолжи на денешното рочиште за случајот...

Глоба од 2.000 евра за кумановец кој ја прекршил мерката за самоизлоација

Жител на Куманово ќе биде казнет со 2.000 евра поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија. Како што информираат од кумановското Основното јавно...

Инспектори затвориле тетовски локал во кој затекнале 80 гости

Тетовската полиција во соработка со инспектори од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) извршилa контрола во угостителски објект на улицата Видое Смилевски Бато, во кој биле...

Нов управен одбор на Академијата за судии и јавни обвинители

Согласно член 15 од Законот за изменување и дополнување на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители на 22 октомври 2018 година одржа...

Упорните пожарникари и граѓани го спасија манастирот Света Петка од пожарот во Пехчево

Жителите, пожарникарите и сите инволвирани во гаснењето успеаја да го спасат манастирот Света Петка од пожарот кој повеќе од 10 часа беснее во Пехчево. Според...

Сообраќајка спроти МАНУ, четири лица повредени

Четири лица се повредени во сообраќајната несреќа што се случи утрово меѓу две возила спроти МАНУ, во Скопје, пренесе МИА. Според изјавите на очевидци, судирот...

Приведени три лица за пожарот над скопско Страхојадица, сакале да побегнат

Полицијата привела три лица поради сомнение дека предизвикале пожар над село Страхојаица, Скопско. Како што информираа полициските служби денеска од страна на полициски службеници од...

Повеќе лица тешко повредени во сообраќајка во Струга

Вчера во 8.25 часот било пријавено дека во Струга, на регионалниот пат Р1208 се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило „фолксваген голф“ со...

Ќе се истражува и компанијата што ги одобрила А-тестовите за болницата

Во однос на менаџирањето со болницата, во делот на системот за гасење на пожари, ќе почекаме резултат од истрагата, посочи министерот Венко Филипче на...