3.8 C
Skopje
8.12.2021 - 11:16

Тешко повреден затвореник во тепачка во Идризово

Еден затвореник е тешко повреден во тепачка што се случила вчера во затворениот дел на Казнено поправната установа - Идризово. Полицијата соопшти дека вчера во...

Ограбена бензинска пумпа во Гази Баба

Вооружени разбојници рано утрово ограбиле бензинска пумпа лоцирана на улицата Перо Наков, соопшти полицијата. Според истиот извор, две непознати лица со закана со пиштол извршиле...

Прилепчанец измамен при купување камион од Германија

Прилепчанец бил измамен при купување камион-пумпа за бетонирања, при што измамникот од него успеал да извлече 9.000 евра. Како што соопшти полицијата, Ф.И. (31) вчера...

Рочиште за „Поткуп“, ќе се гледа снимката објавена на Јутјуб

На денешното судско рочиште за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев треба да се гледа скратената снимка што беше објавена на...

Три години од настаните во кумановската „Дива населба“

Денеска се навршуваат три година од оружената пресметка во кумановската „Дива населба“, која траеше два дена, при што животот го загубија осум припадници на...

Завршните зборови во „Тенк“ ќе бидат изнесени на 14 мај

Предметот на СЈО „Тенк“ продолжува на 14 мај со изнесување на завршни зборови на инволвираните во  овој судски процес. На денешното рочиште што траеше речиси...

Поранешниот градоначалник на Прилеп обвинет за несовесно работење

Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе обвинение против поранешниот прилепски градоначалник Марјан Ристески за несовесно работење во службата, при избор на директор на Домот за...

Одбиено барањето за изземање на обвинителите на СЈО во „Тенк“

Обвинителот на СЈО Стевчо Донев на попладневното продолжение на рочиштето за предметот „Тенк“ до судот достави известување од специјалната обвинителка Катица Јанева дека нема...

Шверц на археолошки предмети, приведени две лица на Табановце

СВР Куманово поднесе кривична пријава против С.Г. (47) од Србија со живеалиште во с. Марвинци, Валандовско, и М.Ј. (51) македонски државјанин со живеалиште во...

Одбраната на обвинетите во „Тенк“ бара изземање на обвинителите од СЈО

Одбраната на обвинетите во предметот „Титаник“ на денешното рочиште побара изземање на обвинителите од СЈО. Претходно, адвокатката Сања Алексиќ, која го брани Никола Груевски, ги...