7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 22:55

Продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април минатата година. Случајот се наоѓа во доказна постапка и за денешното...

Антикорупциска: Оставката на Рашковски нема да влијае во постапката со предметите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), по поднесената оставка од страна на владиниот секретар за мониторинг и поддршка на институциите, Драги Рашковски, информира...

Скопската сообраќајна полиција синоќа казнила 34 пијани возачи

Скопската сообраќајна полиција синоќа спроведе контроли за откривање на возачи кои управуваат со автомобил под дејство на алкохол. Притоа, на подрачјето на Скопје кај 32...

За време на полицискиот час приведен крадец во Скопје

Вчера во 14.30 часот, полициски службеници од СВР Скопје на ул.„Методија Андонов Ченто“, за време на воведената мерка за ограничено движење, го лишиле од...

Откриени 350 килограми марихуана во камион со албански ознаки (галерија)

Царинските службеници од граничниот премин Табановце, денеска спречија обид за шверц на 350 килограми опојна дрога марихуана. Царинските службеници ја пронајдоа при претрес на товарно...

СВР Тетово исклучи од сообраќај осум неисправни автобуси и комбиња

Осум неисправни возила, од кои три во Тетово и пет во Гостивар, откриле и санкционирале полициски службеници на СВР Тетово во акциската контрола на...

Судско рочиште за седмообвинетиот во „Насилство во општина Центар“

Ново рочиште денеска во Кривичниот суд треба да се одржи за одвоената постапка за седмообвинетиот Димче Крстев во случајот „Насилство во општина Центар“. Судијата на...

Донација од компјутерска опрема во МВР за поефикасна контрола на лесното оружје

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и постојаната претставничка на УНДП Нарине Сахакјан денеска ја промовираа новата компјутерска опрема која ќе овозможи поефикасно следење...

Внимателно да се пешачи покрај и на коловозите

Според податоците на Министерството за внатрешни работи, минатата година 20 пешаци го загубиле животот како резултат на сообраќајните незгоди во нашата држава. Тешки телесни...

Ограбена спортска обложувачница во Скопје

Вчера околу 05.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека непознат сторител со употреба на сила влегол во спортска обложувачница на ул. Ѓорги Поп...