18.8 C
Skopje
19.10.2021 - 17:00

Семејно насилство во Врапчишта, ги истепал мајката и сестрата

Четириесет и шест годишен жител на селото Врапчиште е лишен од слобода под сомнение дека извршил семејно насилство врз неговите мајка и сестра. Според СВР...

Моторциклист тешко повреден во Неготино

Моторциклист бил тешко повреден во сообраќајка што се случила вчера во Неготино, информира денеска Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес. Тој појаснува дека сообраќајната...

Кривична пријава за поранешниот директор на АВРМ

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за вработување В.П. (39) од Скопје поради злоупотреба...

„Тотал“ одложен за 14 мај

Главната расправа за предметот „Тотал“, во кој е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок, е одложена за 14 мај. Денешното рочиште во Кривичниот суд...

Тeшко повреден пешак, 13 сообраќајки вчера во Скопје

Еден пешак бил потешко повреден во една од вкупно 13 сообраќајки регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во четири...

Продолжуваат судењата за „Тенк“, „Тарифа“ и „Тотал“

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за предметот „Тенк“ за набавката на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра во кој обвинети се...

Спречен шверц на 340 пакети со лекови од Македонија во Косово

Косовската полиција спречи шверц на 340 пакети со лекови, кои од Македонија на илегален начин биле внесени на косовска територија, од за сега се...

Пожарот во Министерството за правда ставен под контрола

Пожарот што избувна попладнево во канцеларии на Министерството за правда во центарот на Скопје е изгаснат. Повредени нема, причинета е материјална штета која дополнително...

Судењето за нападот врз Села ќе продолжи на 16 април

Судењето на обвинетите за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села, што се случи на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија ќе...

Пожар во Министерството за правда

Пожар избувна попладнево во канцеларии на Министерството за правда во Скопје. Во противпожарната служба на Градот Скопје пожарот е пријавен во 16 часот и 45...