7.8 C
Skopje
16.10.2021 - 1:33

Ново рочиште за „Титаник“

Во Кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Титаник“, кој е прв случај обелоденет од Специјалното јавно обвинителство. Обвинителите на СЈО на минатото...

Лице обвинето за убиство подметна пожар

Подметнат бил пожар во куќа во неготинско Пепелиште, нема повредени, оваа информација за МИА ја потврдија од Министерството за внатрешни работи.  - Пожарникар го пријавил...

Украдени над 20 илајди евра од куќа во Гостивар

Крадци од куќа во Гостивар вчеравечер одзеле над 20 илјади евра додека домаќините биле излезени од домот. Според СВР Тетово, тешката кражба се случила вчеравечер...

Грабеж со атоматска пушка во Визбегово

По полноќ во полиција е пријавен грабеж во бензиска пумпа „Макпетрол“ во скопско Визбегово. Според полициајта две непознати лица со закана со автоматска пушка извршиле...

Од струен удар почина 26-годишник

Околу 16.50 часот синоќа во Скопје, во куќа на улица „Прохор Пчински“ при собирање на кабел со макара Н.Б.(26) од село Рашче добил струен...

Утре пресуда за Заев, во среда за Груевски

Кривичниот суд во понеделник ќе ја објави пресудата за предметот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, а два дена подоцна, во среда...

Спречен шверц на голема количина лекови од Македонија за Црна Гора

На граничниот премин Долно Блаце завчера е спречен шверц на голема количина  лекови која требало да се пренесе од Македонија кон Црна Гора. Како што соопшти...

Откриена нелегална обложувалница во тетовско Теарце

Технички средства и одредена количина на денари и американски долари одзела полицијата по вчерашната контрола во објект без фирма во тетовското село Теарце што...

Гостиварец нападнал полицаец кога му кажал дека возилото го паркирал на пешачки премин

Гостиварец физички нападнал полицаец кој му укажал дека возилото го паркирал на пешачки премин. СВР Тетово соопшти дека полицаецот бил нападнат вчера на крстосницата на...

Дваесет и седумгодишен прилепчанец пронајден мртов на улица

Дваесет и седумгодишен прилепчанец е пронајден мртов на улица синоќа околу 20:50 часот. Полицијата денеска соопшти дека 27-годишниот Ј.Р е пронајден на улицата „Бистра планина“...