27.8 C
Skopje
17.9.2021 - 17:46

Рочиштето за „Шамарите од Центар“ против Димче Крстев одложено за 15 јуни

Одвоената постапка за предметот на СЈО „Шамарите од Центар“ против Димче Крстев се одложи за 15 јуни. По барање на адвикатот на Крстев, Дончо Наков,...

Таткото на невестата ќе тужи поради масовното труење на неговите гости во Грдовци

Епидемиолозите од Центарот за јавно здравје во Штип се уште работат на анализите по вчерашното пријавено масовно труење на осуммина свадбари. Таткото на невестата Влатко...

Повеќе од 130 килограми марихуана откриени на ГП Богородица

Над 130 килограми марихуана се откриени вчера на ГП Богородица во камион со албански регистраски ознаки. Возачот, 37-годишен државјанин на Албанија, е приведен и...

Во чајџилница запленети три килограми марихуана

Во една гостиварска чајџилница при претрес полицијата откри три килограми марихуана. Набрзо потоа три лица се приведени, а две задржани во полициска станица Гостивар. Според...

Идентификувани напаѓачите кои извршија разбојништво врз двајца Јапонци

Полицијата ги идентификуваше напаѓачите кои завчера извршија разбојништво врз двајца јапонски државјани на локалниот пат од село Катланово кон село Брезница. Двајца од напаѓачите веќе...

Група арамии „оперирале“ низ Кичево

Полициската станица Кичево поднесе кривична пријава против И .Р( 26 ), Е.А (20), Н.Д (32), А .С ( 28), како и против две малолетни...

Пожар во магацински простор во Кавадарци, нема повредени

Нема поврдени во пожарот што доцна синоќа избувна во магацински простор во Кавадарци, потврди Илчо Богевски, командир на кавадаречката Територијална противпожарна единица. -Изгоре дел од...

Во Кривичен нови рочишта за „Триста“ и „Насилство во Центар“

Нови рочишта денеска во Кривичниoт суд треба да се одржат за предметот „Триста“ и за одвоената постапка во случајот „Насилство во општина Центар“. Одвоената постапка...

Митко Чавков по втор пат излезе од „Шутка“

Поранешниот министер за внатрешени работи Митко Чавков, осомничен за настаните во Собранието од 27 април, по втор пат излезе од Истражниот затвор во Шутка. Апелацискиот...

Две лица со пиштол насилно сакале да влезат во автобус на ЈСП, еден уапсен

Две лица попладнево се обиделе насилно да влезат со пиштол во автобус број 16 на Јавното сообраќајно претпријатие, потврдија од МВР. Во 13.30 часот е...