РСБСП: Возете внимателно за време на велигденските празници

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира на внимателно возење и почитување на сообраќајните прописи, како и дисциплинирано и смирено учество во...

Седум решенија за притвор за настаните од 17 април потврдени од Апелација

Седум решенија за притвор на лица поврзани со настаните во Собранието од 27 април минатата година беа потврдени денеска од Апелацискиот суд Скопје. Меѓу одбиените жалби е...

Бобан Илиќ осуден на шест години, а таткото на Алмир доби шест месеци затвор

Основниот суд Куманово денеска ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и првообвинетиот Бобан Илиќ го прогласи за виновен  за тешки дела против безбедноста во сообраќајот и...

Автомобил удри седумгодишно дете во Студеничани

Патничко моторно возило „Фолксваген пасат“ со италијански национални ознаки управувано од Р.А. (35) од Скопје завчера во Студеничани удрило во седумгодишно дете, соопшти МВР. Детето...

Одбраната бара изземање на Судечкиот совет за „ТНТ“

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „ТНТ“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет. Барањето, како што образложија адвокатите, е поради тоа што...

Кривична пријава за битолчанец за производство и продажба на хероин

Секторот за внатрешни работи Битола, до Основното Јавно обвинителство во Битола, поднесе кривична пријава против биотолчанецот Б.Е. (55) поради постоење основи на сомнение за...

Девет сообракајќи во Скопје, четворица полесно повредени

Во изминатите 24 часа во Скопје се случиле девет сообраќајки, а шест лица се здобиле со лесни телесни повреди.  Регистрирани се пет сообраќајки со материјална штета.  Сообраќајната...

Ќе се слушаат „бомбите“ за ТНТ, рочишта и за „Труст“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „ТНТ“, „Труст“ и „Насилство во Центар“. На рочиштето за ТНТ треба да бидат...

ЈО поднесе обвинение против лицето кое го нападна лидерот на ЛДП

Основното јавно обвинителство поднесе обвинителен предлог против лицето кое на 25 март на плоштадот „Македонија“ го нападна пратеникот и лидер на ЛДП Горан Милевски.  Обвинетиот...

ОЈО ќе го истражува ревизискиот извештај на МЕПСО за 2016 година

Владата на вчерашната 62. седница донесе одлука ревизискиот извештај на МЕПСО за 2016 година да биде испратен до Основното јавно обвинителство со цел дополнителна...