5 C
Skopje
15.11.2018 - 20:32

Кривичен суд: Замрзнат имотот на осомничените во „Империја“

Судија на претходна постапка постапувајќи по барања на Специјалното јавно обвинителство за привремено одземање на имот заради обезбедување во случајот „Империја“ определи привремени мерки...

На судењето за „27 април“ се гледаат снимки од мобилен телефон

Со прегледување на доказните материјали од вештачењето на мобилниот телефон, одземен од обвинетиот Оливер Поповски, денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за настаните во...

Груевски се уште не се пријавил во затворот „Скопје“, Судот прави обид за достава

Поранешниот премиер Никола Груевски се уште се нема пријавено во затворот „Скопје“ во Шутка на издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“, потврди...

ОЈО Прилеп поведе истрага за дилер на дрога

Основното јавно обвинителство Прилеп започна истражна постапка против лице на возраст од 44 години, поради постоење основано сомневање дека сторил продолжено кривично дело „Неовластено...

Албанец со фалс грчка возачка приведен во Македонија

На Граничниот премин „Свети Наум“ вчера околу 15 часот бил приведен Албанец со фалсификувана грчка возачка дозвола. -На Граничниот премин „Свети Наум“ при излез од...

На трката на Водно повредени две лица

На ридско-брзинската трка на Водно вчера биле повредени две лица, откако автомобил „Југо“ со скопски рагистарски таблици удрило во нив. -Вчера околу 11.45 часот во...

Полициска контрола откри 16 алкохолизирани возачи

Aакциската контрола на Секторот за внатрешни работи од Скопје, во саботата, откри дури 16 возачи што во алкохолизирана состојба управувале со моторно возило. Одделението...

На градските гробишта се крадат дури и надгробни плочи и бисти

Неодамна проструи вест за кражба на триесетина сребрени бисти од Градските гробишта во Бутел, а тоа ги вознемири граѓаните. Никој не сака туѓинци да...

Продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Случајот се наоѓа во доказна...

Притворен дилер од Прилеп

Кривична пријави заработи 44-годишен прилепчанец поради производство и продажба на наркотични дроги. -Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп поднесе кривична пријава против Г.С.(44) од Прилеп...