15 C
Skopje
20.9.2018 - 3:21

Заев доби ослободителна пресуда за „Поткуп“

Пресудата за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, е осободителна. Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе дека јавниот обвинител не успеа...

Параглајдерист починал по слетувањето во Гевгелиско

М.Ќ. (47) од село Мрзенци - Гевгелиско, кој бил член на Клуб за екстремни спортови, вчера бил пронајден починат над село Сермин - Гевгелиско,...

Тепачка со секири во Таор, нападнат полицаец

Во скопското село Таор вчера дошло до нарушување на јавниот ред и мир меѓу С. Д, (23), Г.Д. (32) и  Д.Д. (63) од една и...

Оштетени автомобилите на Шилегов и неговата сопруга

Автомобилите на градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов и неговата сопруга синоќа биле оштетени од непознати сторители. Случајот во полиција го пријавила сопругата на...

Судот ги прифати новите докази на СЈО за „Тенк“

Судечкиот совет го одби приговорот на одбраната на обвинетите во „Тенк“ и прифати СЈО да ги презентира новодобиените докази. Обвинителот Стевчо Донев рече дека новите...

Се удави момче во Охридско Езеро

По триесет минутна потрага од водите на Охридското езеро попладнево е извлечено безживотно машко тело. Момчето скокнало од педалинка и повеќе не излегло од...

Малолетник прободен со нож во Ѓорче Петров

Малолетник бил повреден откако синоќа околу 22:30 часот бил пресретнат и нападнат со нож на улицата Ангел Винички во Ѓорче Петров. Според полицијата, додека Е.С....

Изгоре пицерија во Скопје, нема повредени

Во пожар ноќеска изгоре пицерија во трговскиот центар „Чаирчанка“ во Скопје, повредени нема. Министерството за внатрешни работи соопшти дека пожарот е пријавен околу 4 часот...

Општината побара обештетување, превозниците се закануваат со бојкот на „бесплатниот” превоз во Битола

Продолжението од судскиот процес во случајот „Транспортер “ кој деновиве беше прекинат ќе се одржи на 27 април. До тогаш Општината Битола треба да го...

Автомобил излетал од патот кај Крупиште, возачот тешко повреден

Возач се здобил со тешки повреди изутринава кога неговото возило „Ленд ровер“ излетало од патот во близина на селото Крупиште. Полицијата соопшти дека денеска во...