4 C
Skopje
18.11.2018 - 1:10

Апелација ја потврди двегодишната затворска казна за Груевски

Апелациониот суд Скопје ја потврди двегодишната затворска казна за поранешниот премиер Никола Груевски, обвинет дека незаконски влијаел врз потчинетите да набават луксузен мерцедес. Казната на...

Полицијата откри 12 мигранти кај Смоквица и во Скопје

Дванаесет мигранти од кои шест од Авганистан и еден од Шри Ланка вчера биле откриени во возило со скопски регистарски ознаки на клучката во село Смоквица,...

Судењето по предметот „Тендери“ одложено за 17 октомври

Предметот „Тендери“ на СЈО се одлага за 17 октомври поради барање на адвокатите на одбраната кои се ангажирани на судење во притворскиот предмет на...

Завршни зборови за Јанкулоска во „Тенк“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се завршни зборови за предметот „Тенк“ во кој се води одвоена постапка против обвинетата поранешна министерка Гордана Јанкулоска, како...

Нападнати полициски службеници на гласачко место во Аеродром

Дваесет и двегодишен скопјанец денеска го нарушил јавниот ред и мир на гласачкото место во Основното училиште „Лазо Ангеловски“ во општина Аеродром. Тој навредувал...

Двајца загинати од пукањето на „Рузвелтова“, третиот се лекува на КАРИЛ

Од повреди од пукањето во престрелката што ноќеска половина час по полноќ се случила на ул. „Франклин Рузвелт“ починал уште еден од тројцата патници...

СВР Куманово со кривична пријава против поранешната министерка Јанкуловска

Секторот за внатрешни работи Куманово, до Основното јавно обвинителство Куманово, поднесе кривична пријава против Гордана Јанкуловска (43) од Скопје поради постоење основи на сомнение...

Ангеловски: Нападите на 27 април беа диригирани и насочени кон Заев, Спасовски, Шилегов…

Со сведочење на Ацо Ангеловски, поранешен телохранител на Оливер Спасовски, во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за настаните во Собранието на Република Македонија...

Загина 18-годишно момче во сообраќајка во Скопје

Осумнаесетгодишен скопјанец загина, а две лица се повредени во сообраќајна незгода што се случила ноќеска 02:27 часот на улица „Јадранска магистрала“ во Скопје. Како што е...

Уште четворица сведоци за „27 април“

На денешното рочиште за настаните во Собранието на 27 април минатата година треба да бидат сослушани четворица нови сведоци - Ацо Ангеловски, Александра Богоевска Крстановска,...