25 C
Skopje
18.10.2019 - 16:15

Кај Калишта пронајдени речиси 200 пакувања марихуана

Утрово околу 3 часот, во близина на регионалниот пат Подмоље-Радожда, пред селото Калишта, полициските службеници од СВР Охрид пронашле 12 вреќи во кои имало...

На судењето за „Триста“ се презентираат писмени докази

Со презентација на писмени докази во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Триста” на СЈО, во кој е обвинет поранешниот помошник министер за внатрешни...

Судењето за „27 април“ одложено за 20 декември

Судењето за случувањата во Собранието на Република Македонија на 27 април минатата година се одложува за 20 декември, кога ќе треба да бидат изведени...

Јовески: JOРМ ќе побара автентично толкување за начелното мислење на Врховниот суд за СЈО

Стручниот колегиум на Јавното обвинителство на Република Македонија на денешниот проширен состанок одлучил дека начелно-правното мислење на Врховен суд за предметите на Специјалното јавно...

Дете нападнато од соученик во скопско основно училиште

Во основно училиште на улица „Антон Димитров“ во Скопје вчера бил нападнат 11-годишен ученик од страна нагов соученик. Таткото на детето го пријавил случајот...

Пронајдена дрога во домот на драчевец

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,...

Повредени 12 странски државјани во сообраќајка кај Радовиш

Во тешка сообраќајка на патниот правец Штип-Радовиш повредени се 12 лица од Бангладеш и Шри Ланка. Од Штипската клиничка болница потврдија дека се примени 12...

Двајца разбојници се обиделе да ограбат казино во Скопје

Двајца разбојници се обиделе да ограбат казино во Скопје. Како што информира МВР, во 4.25 часот во СВР Скопје било пријавено дека во казино во...

Поради брзо возење вчера во Скопје биле казнети 62 возачи

Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје вчера во периодот од 6 до 22 часот спроведе зајакната акциска контрола...

РСБСП: Бидете внимателни и одговорни возачи за време на новогодишните празници

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до возачите да бидат внимателни и одговорни и да не возат доколку конзумираат алкохол...