6.8 C
Skopje
7.12.2019 - 16:22

Повторно ќе се оценува обвинението за упадот во Собранието

Во Кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година каде обвинети се Трајко...

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Камчеви

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во Кривичниот суд во Скопје како сведоци на Обвинителството за случајот...

Во камион на струмичанец пронајдени 19 мигранти од Авганистан и Пакистан

На магистралниот пат Штип – Велес, кај местото наречено Три Чешми, утрово полицијата уапсила струмичанец, кој со камион „нисан“ превезувал 19 мигранти од Авганистан...

Тетовец крадел пари од домот на својот татко

Тетовската полиција поднесе кривична пријава против 25-годишник од овој град кој се товари за кривично дело „тешка кражба“. Како што информираат од МВР, пријавениот во...

Едно лице загина при пожар во барака во Скопје

При интервенција на противпожарната единица од Скопје за пожар во барака на скопската улица „Кнез Трпимир“, било пронајдено тело на едно лице. Како што информираат...

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување со што го оштетил...

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во хотелот „Александар палас“. - За...

Приведено лицето коe со секира уби две кучиња во Аеродром

Полицијата вечерва го приведе лицето кое во септември со секира крвнички уби две кучиња во населбата Аеродром. Станува збор за Г.С. (17), а бил приведен...

Бојан Јовановски останува во притвор, Апелација ја одби жалбата

Апелацискиот суд Скопје денеска ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет”, Бојан Јовановски – Боки 13. - Апелацискиот суд Скопје на 4...

Уставните судии не ја прифатија иницијативата на Чавков за амнестијата

Со шест наспрема три, уставните судии одлучија да не ја прифатат иницијативата на екссиректорот на БЈБ, Митко Чавков, кој го оспори Законот за амнестија...