10 C
Skopje
21.11.2018 - 15:32

При претрес откриено огнено оружје во Гостивар

Полицијата лишила еден албански државјанин и еден гостиварец поради сомнение дека се сторители на тешки кражби. При претресот откриено е огнено оружје. Во полициска станица...

Дескоска: Барањето за екстрадиција ќе биде испратено најдоцна утре

Барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски со пропратната документација треба да бидат испратени во Унгарија денеска или најдоцна утре -најави министерката за...

Продолжува судењето за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На претходното рочоште беа читани...

Нови рочишта за „Тортура“, „Тендери“, „Тарифа“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани нови рочишта за случаите „Тортура“, „Тендери“, „Тарифа“ и „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство. Случајот „Тортура”...

Продолжува судењето за убиството на Никола Саздовски

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за Бесир Беља и Скендер Демири, обвинети за убиство на дваесетгодишниот Никола Саздовски. Јавниот обвинител...

Спасени четири лица завеани од снег на Пелистер

Четири лица завеани во снег во битолското село Горно Ореово, утринава биле спасени од припадници на Подрачното одделение Битола при Дирекцијата за заштита и спасување...

Спречен пожар во близина на станица за гас во Кочани

Пожарникарите од Територијалната противпожарна единица од Кочани успешно локализираа пожар од поголеми размери што избувна во непосредна близина на станица за точење гас на...

Тројца тешко повредени во сообраќајка кај тетовско Слатино

Три лица, двајца малолетници од Слатино и возрасна жена од Нераште, се потешко повредени во сообраќајната несреќа што денеска околу 11 часот и 40...

Ново рочиште за „Монструм“ на 10 декември, ќе сведочат лекари од Судска медицина и...

По сведочењето на вешти лица од МВР, кои вршеле анализи и испитувања на предметен материјал за случајот „Монструм”, денешното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско...

„Монструм“: Се сослушуваат вешти лица од МВР

Со сослушување на вешти лица од МВР кои вршеле анализи и испитувања на предметен материјал за случајот „Монструм”, денеска во Кривичниот суд во Скопје...