„Момо“ и „Синиот кит“ – опасни игри со детската наивност

Информацијата пласирана на некои од порталите, дека основци од училиштето „Коле Канински“ во Битола, наводно, инспирирани од интернет-игрите „Момо“ и „Синиот кит“, се самоповредувале...

Крадците ја олесниле НЛБ за 150 илјади евра

Сто и педесет илјади евра се одземени во вчерашниот грабеж во експозитурата на НЛБ банка во Чаир, соопштуваат од Банката. Вооружениот грабеж се случи вчера...

Исказот на вработена од УБК ја исклучи јавноста на судењето „Трезор“

Со сведочење на Александра Николовска вработена како инженер во Управата за безбедност и контраразузнавање при МВР во Кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот „Трезор“  на...

Амнести Интернешнал бара ослободување на мигрантите затворени во Либија

Во контекст на растечки тензии во Либија, невладината организација Амнести Интернешнал бара итно да бидат ослободени мигрантите и бегалците кои се наоѓаат во затворени...

Вељаноски повикан во Обвинителството за „27 април“

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски денеска беше во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, каде вршел увид во доказите...

Уапсено едно лице на ГП „Аеродром Скопје“

На Граничен премин „Аеродром Скопје“, уапсено е едно лице од Свети Николе, кое се наоѓало на Стоп листата со мерка „А“ (апси), инфомрира МВР. -На...

Ограбено казино во Дебар

Маскирано и вооружено лице вчера извршило грабеж во казино во Дебар, кое се наоѓа на главната улица „8 Септември“ во градот. Според полициски извор разбојникот...

Нови рочишта за „Талир“, „Трезор“ и „Шпион“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Талир“, „Трезор“ и „Шпион“. Во случајот „Талир“ обвинети се...

Укинат куќниот притвор на Јанакиески за „Титаник“

Куќниот притвор на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, за предметот „Титаник“, е укинат од страна на Основниот суд Скопје 1. Ова...

ОЈО Скопје не собра докази за наводната трговија со здрави новороденчиња

По спроведување сеопфатно проучување на добиената документација и известувањата од надлежните органи во врска со наводна трговија со здрави новороденчиња, надлежен јавен обвинител од...