31.5 C
Skopje
21.7.2019 - 15:28

Уште петмина амнестирани за настаните од 27 април

Уште пет лица обвинети за настаните од 27 април 2017 година во Собранието на Република Македонија добија амнестија. Станува збор за лица кои беа обвинети...

Притвор за сопственикот и за раководителот на „Дурмо турс“

Судија на претходна постапка вечерва му одреди притвор на сопственикот на „Дурмо турс“, како првоосомничен за автобуската несреќа кај Ласкарци. Како што информираат од Кривичниот...

Адеми: Црквата Св. Ѓорѓи од Курбиново е исклучителен примерок на културното наследство

Црквата Свети Ѓорѓи од Курбиново претставува исклучителен примерок на културното наследство сочувано на тлото на нашата држава и ремек дело на византиското сликарство во...

Судар меѓу камион и автобус кај село Мамутчево, повеќе повредени

Тешка сообраќајна несреќа меѓу автобус и камион се случи денеска околу 13:20 часот на патот Велес-Штип кај селото Мамутчево. Во сообраќајката има повредени повеќе...

Истражители на СЈО проверуваат документација во „Македонски пошти“?

Истражители од Специјалното јавно обвинителство вчера влегле и почнале да изведуваат увид во документација во Акционерското друштво „Македонска пошта“, објавува МИА. Од Специјалното јавно обвинителство...

Украинец ограбен на бензинска пумпа

Украинец бил ограбен ноќта петок кон сабота на бензинска пумпа во близина на Градско, соопшти полицијата. Според истиот извор, Р.Л.(38) од Украина пријавил дека ноќта...

Едно лице загина во сообраќајка во близина на Скопје

Едно лице почина во сообраќајна несреќа, што се случи изутринава на стариот пат Кадино-Миладиновци. Во 1.55 часот по полноќ било пријавени дека на стариот пат...

На судењето за „Монструм“ се гледа снимката од заштитениот сведок Хаки Азири

Во судница во Кривичниот суд во моментов се гледа аудио и видео снимка од испрашувањето на заштитениот сведок Хаки Азири од 7 мај 2012...

Нови четири рочишта во Кривичен суд

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тревник“, „Титаник“, „Насилство во Општина Центар“ и „Шпион“. Во...

Уапсен тетовец кај кого биле најдени оружје и куршуми

Кај тетовец вчера полицијата пронашла оружје за кое не поседувал соодветна документација. -Вчера во периодот од 13.30 до 15.30 часот, врз основа на судска наредба,...