-1 C
Skopje
23.2.2019 - 18:39

Санкционирани 91 возач за брзо возење

Пет лица се полесно, а две потешко повредени во вкупно девет сообраќајни несреќи регистрирани во изминатите 24 часа на подрачјето на СВР Скопје. Сообраќајната полиција...

Нови рочишта за „Титаник 3“ и „Трезор“

Нови рочишта во Кривичниот суд денеска ќе се одржат за предметите на СЈО „Титаник 3“ и „Трезор“. Во предметот „Титаник 3“ обвинети се Ејуп Аљими...

Прегазен пешак во Штип

Постара штипјанка настрада откако вчера била удрена од автобус во Штип, соопшти МВР. Според истиот извор, вчера околу 13.10 часот на улица „Лески“ во Штип...

Сослушани тројца сведоци во раздвоената постапка за „Тенк“

Тројца сведоци кои учествувале во јавната набавка на луксузниот „мерцедес“ вреден 600 илјади евра, беа сослушани на денешното рочиште во Кривичниот суд во Скопје,...

Викендов 31 сообраќајка низ скопските улици

На подрачјето на Град Скопје изминатиот викенд се случиле 31 сообраќајна незгода од кои 13 се со материјална штета, а еден пешак се здобил...

Одложен „Топлик“ на СЈО

Во Кривичниот суд не се одржа за денеска закажаното рочиште за случајот „Топлик“, каде првоосомничен е ексминистерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, за...

Тешко повреден мотоциклист од Англија

Дваесет и шестгодишен Англичанец е тешко повреден во сообраќајна несреќа што синоќа се случи на регионалниот пат Маврови Анови-Дебар. Во несреќата повредени се и...

Возач на „југо“ се забил во заштитна ограда на патот Македонска Каменица- Делчево

Поради сообраќајна незгода сообраќајот на патниот правец Македонска Каменица- Делчево, вечерва околу 18 часот времено беше затворен за сообраќај. Сообраќајната несреќа се случила...

Ограбена црквата „Свети Димитрија“ во Теарце

Непознати сторители извршиле кражба во црквата „Свети Димитрија“ во Теарце, при што одзеле 20 илјади денари. Кражбата се случила во периодот од недела до...

Во судницата пуштени 30-ина „бомби“ за „Траекторија“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска на рочиштето за случајот „Траекторија“ на СЈО беа пуштени 30-ина „бомби“ од разговорите за договарање како да се...