15.1 C
Skopje
20.5.2019 - 3:07

Жена со нож ги повредила сопругот и синот

Триесет и шестгодишната М.М. од Велес во сeмејниот дом со нож ги повредила нејзиниот сопруг 47-годишниот Р.И. и 19-годишниот син А.М.(19). Случајот во СВР Велес...

Исклучени од сообраќај возила кои го загадуваат воздухот

За пет дена акција 11 возила во Тетовско и Гостиварско се исклучени од сообраќај, бидејќи имале техничка неисправност поврзана со штетните издувни гасови што...

Пуштени собраниски снимки на судењето за „Т.Н.Т.“

Со гледање на снимки од надзорната расправа на собраниската Комисија за транспорт и врски денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи судењето за уривањето...

Украдена плочата со ѕвездата на Горан Пандев од плоштадот во Струмица

Од Плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица денеска е искорната плочата со ѕвезда на најдобриот македонски фудбалер, Горан Пандев. Ѕвездата е поставена во 2010...

Ново рочиште за „Монструм“ на 10 декември, ќе сведочат лекари од Судска медицина и...

По сведочењето на вешти лица од МВР, кои вршеле анализи и испитувања на предметен материјал за случајот „Монструм”, денешното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско...

Судењето за случувањата на 27 април продолжува утре

Во Кривичниот суд денешното рочиште за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година заврши со приложување на доказните материјали од вештачењето во Собранието.   Случајот...

Кривична пријава за две малолетни деца

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против Д.Б. (18) и уште две малолетни лица на возраст од 15 и 17 години сите...

Скопјанец нападнат од вработен додека чекал да подигне лична карта

Скопјанец пријавил дека бил нападнат од вработен во Управните служби во зградата на МРТ додека чекал да си ја подигне личната карта, соопшти полицијата.   Полицијата...

Судењето за „Монструм“ продолжува на 17 јануари следната година

Со прикажување на ПИМ мерките на 17 јануари 2019 година во Кривичниот суд ќе продолжи судењето за петкратното убиство кај Смилковско езеро на 12...

Мухамед Зекири сведочи за насилствата во Парламентот на 27 април

Со сослушување на сведокот Мухамед Зекири почна денешното рочиште во Кривичен суд за настаните од 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. На...