Фетаи побара притвор за Груевски поради неговото доцнење

Специјалната обвинителка Фатиме Фетаи побара притвор за поранешниот премиер Никола Груевски, поради неговото постојано доцнење на судските рочишта. Груевски доцнел 15 минути и на денешното...

Осум дена притвор за градоначалникот на Ново Село

Судија во претходна постапка во Основиот суд во Струмица му одреди мерка осумдневен притвор на градначалникот на Ново Село, Боро Стојчев. Истата мерка им е...

Во Кривичен три рочишта на СЈО, „Траекторија“, „Труст и „Тарифа“

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“, „Труст и „Тарифа“. Во „Траекторија“ осомничени се поранешниот премиер Никола...

Утврден идентитетот на мајката која го остави бебето пред Домот за доенчиња во Битола

СВР-Битола соопшти дека е утврден идентитетот на мајката чие женско бебе деновиве беше пронајдено оставено пред вратите на ЈУ Дом за доенчиња и мали...

Тачи побарал транскрипт од седницата на ДИК на судењето за „Титаник 2“

Со сослушување на сведоците Борис Кондарко, Виолета Дума, Субхи Јакупи и Васил Крстев, судењето по предметот на СЈО „Титаник 2“ ќе продолжи на 27...

Напаѓачите на Села добија вкупно 81 година затвор

Судијката Славица Андреевска денеска ги изрече пресудите за седуммината обвинети за обид за убиство на пратеникот Зијадин Села во Собранието на РМ на 27...

Кривични пријави за несовесно трошење при изградбата на мостот „Око“

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Центар В.Т. и уште две лица М.Т.,...

Телевизорот, Дебелиот, Ибица и Шпанецот во новите „бомби“ за „Труст“

Десет необјавени „бомби“ за предметот „Труст“ беа пуштени во Кривичниот суд во Скопје, на предлог на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Станува збор за прислушуваните разговори...

Апелација преиначи девет условни во затворски казни за насилството на 27 април

Апелацискиот суд Скопје ги преиначи условните казни за девет лица за учество во толпа за време на насилство во Собранието на 27 април минатата...

Воз удри во автомобил кај Велес

Воз што сообраќал на релација Скопје-Битола утрово удрил во автомобил кај Велес. Повредени нема, железничкиот сообраќај на релација Скопје-Битола е во прекин. Несреќата се случила...