0.3 C
Skopje
19.11.2018 - 2:30

Спасовски: Пратениците за 27 април беа приведени на барање на обвинителството

Сите наредби за приведување за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија се издадени од судија на претходна постапка врз претходно барање...

Прилепчанец почина откако му се слошило покрај Охридско Езеро

На М.М.(78) од Прилеп, кој бил непосредно до брегот на Охридското Езеро, вчера околу 10:30 часот му се слошило и паднал во водата. Од присутните...

Обвинителството презема истражни дејствија во врска со смртта на Саздовски

Основното јавно обвинителсто Скопје презема истражни дејствија за утврдување релевантните факти во врска со претепувањето до смрт на младиот Никола Саздовски. - Јавното обвинителство презема истражни...

Снимката за „Поткуп“ се гледа без присуство на јавноста

Во Кривичниот суд денеска се одржува рочиште за случајот „Поткуп“ затворено за јавноста. На почетокот на судењето беше прочитана одлуката на Апелацискиот суд Скопје, јавноста...

Телевизорот, Дебелиот, Ибица и Шпанецот во новите „бомби“ за „Труст“

Десет необјавени „бомби“ за предметот „Труст“ беа пуштени во Кривичниот суд во Скопје, на предлог на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Станува збор за прислушуваните разговори...

ОЈО ќе го истражува ревизискиот извештај на МЕПСО за 2016 година

Владата на вчерашната 62. седница донесе одлука ревизискиот извештај на МЕПСО за 2016 година да биде испратен до Основното јавно обвинителство со цел дополнителна...

Обвинетите не чувствуваат вина за убиството на Саздовски

Обвинетите Бесим Беља и Скендер Демири денеска во Кривичниот суд се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за убиство на свиреп начин на Никола...

Кражба во просториите на ФК Тетекс во Тетово

Просториите на фудбалскиот клуб Тетекс од Тетово се обиени и од таму се украдени топки и копачки. Кражбата се случила ноќта помеѓу понеделникот и...

Приведен кавадарчанец кој извршил 127 кривични дела и едно убиство во обид

Полицијата вчера во 10 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица го привела И.С. (37) од Кавадарци осомничен за сторени повеќе кривични дела...

Притвор на двајца полициски службеници од Демир Капија поради примање поткуп

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди во Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство Велес поднесе кривична пријава против С.Ф.(27)...