23.1 C
Skopje
25.4.2019 - 14:19

Истрагата треба да даде одговори за летот, временските услови, постапките на пилотот…

Нема информации зошто пилотот летал над Солунска Глава, а истрагата ќе покаже дали влегол во сериозни турбуленции и какви биле временските услови, кажа Зоран...

Сè уште гори депонијата во Карпош

Екипата на „Нова Македонија“ сè уште е на терен во скопската населба Карпош, каде попладнево избувна пожар на дива депонија, покрај кејот на реката...

Остатоците од авионот сведочат за трагедијата на Солунска Глава

Министерството за внатрешни работи информира дека четворицата патници од авионот, што вчера полета од Охрид за Софија, а се урна во близина на Солунска...

Бугарија на нозе додека исчекува вести од Солунска Глава

Бугарските власти се во постојан контакт со македонските колеги додека трае акцијата за доаѓање до местото на кое вчера се урна авионот Цесна кај...

Надлежните служби и натаму се справуваат со пожарите

Побарана е интервенција на авиони за гаснење на пожарот кај Љуботенски бачила, а пожарот кај Драчево го прекина железничкиот сообраќај кој се очекува да...

Врховен го укина куќниот притвор на Мијалков за „Империја“

Куќниот притвор на ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков за предметот „Империја“ му  е укинат. Врховниот суд на 27 март 2019 година го донел ова...

Мијалков и Ибраими одат во куќен притвор

Домашен притвор за поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков и за Бедредин  Ибраими, а мерка претпазливост за Анета Стефановска, одреди Апелацискиот суд во Скопје...

Апелација ја намали казната на Јанкуловска за „Тенк“

Апелациониот суд Скопје делумно ги уважи жалбите на обвинетата Гордана Јанкулоска за предмет „Тенк“ на начин што ја преиначи првостепената пресуда во делот на...

Ништо не може да ја поколеба ќерката на Ристевски во одбраната на татка си

Сара Ристевски повторно застана на страната на нејзиниот татко Борче Ристевски, зборувајќи за загубата и за маките кои ги претрпела по „чинот на насилство“...

Апелација на јавна седница ќе одлучува за притворот на Мијалков

Апелацискиот суд во Скопје денеска на јавна седница ќе ги разгледува жалбите на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, за мерката притвор што му беше...