МВР: Демонстрантите фрлаа со камења, железни предмети и молотови коктели, потешко повредени 11 полицајци

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со раководството на МВР и БЈБ утрово ќе ги посетат хоспитализираните полициски службеници повредени за време на...

Ружа Игнатова – криптокралица од врвот на ФБИ-потерница

Деновиве во јавноста се актуализира името Ружа Игнатова, за многумина анонимна и непозната личност, меѓутоа во светот на криптобизнисите една од најголемите криминалци. Која...

Камион управуван од македонски државјанин се превртел на автопат во Бугарија

Камион управуван од државјанин на Македонија синоќа се превртел на автопатот „Тракија“ во правец кон Софија. Сигналот бил примен околу 20.30 часот во регионалната дирекција...

Во Црна Гора се удави 22-годишно момче од Македонија

Момче од Македонија се удавило вчера околу 18 часот на плажата „Утјеха“ во Црна Гора, објави црногорскиот портал „Приморски“. Според информациите на порталот, 22-годишното момче...

Русија ги преброи и македонските државјани меѓу кучињата на војната што ја ставаат „главата...

Досега загинал 21 македонски државјанин од вкупно 79-мина што досега се бореле во војната во Украина, додека 19 ја напуштиле Украина, а 39 сѐ...

Во Драч запленети над 45 килограми кокаин наменети за Македонија

Албанската полиција синоќа, во пристанишниот град Драч запленила 45,5 килограми кокаин, чија крајна дестинација била Македонија. - Дрогата, пакувана во 40 пакетчиња, беше откриена, при...

Поднесено обвинение против битолски гинеколози поради смртта на новороденче

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Битола по спроведена претходна постапка поднесе обвинителен предлог против две лица за кривично дело „тешки дела против здравјето...

Ламбе Алабаковски пуштен на слобода, одземен му е пасошот

Кривичниот совет на Основниот суд во Битола  го пушти пејачот Ламбе Алабаковски, да се брани од слобода, а како мерка на претпазливост му е...

Си го убил братот, па го закопал во семејниот двор

Брат го убил брата си и го закопал во дворот од семејната куќа во селото Гиновце, општина Ранковце, информира МИА. Според информациите од портпаролот на...

Ламбе Алабаковски пуштен во домашен притвор откако судот ја усвои жалбата

Судскиот совет од Основниот суд во Битола ја преиначи мерката притвор во куќен притвор за Ламбе Алабаковски, прифаќајќи ја жалбата поднесена од неговиот адвокат...