Гостиварец починал во авион на летот Базел – Скопје

Седумдесет и четиригодишен гостиварец починал во авион на летот Базел – Скопје. Според информациите на МВР, ноќеска, половина час по полноќ,  на Меѓународниот aеродром-Скопје пристигнал...

Поради сообраќајка затворен патот Штип-Радовиш

Автомото сојузот на Македонија соопшти дека рано утрово, во 7.15 часот, се случила несреќа на патот Штип-Радовиш. Поради несреќата во прекин е патот во двата...

Пресуда за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски

Во Основниот суд Скопје 1 Скопје денеска треба да биде соопштена пресудата за убиството на дваесетгодишниот Никола Саздовски, кој беше крвнички претепан во Автокоманда...

Пожар во Вардариште

Пожарникари со три противпожарни возила интервенираат во гаснење на пожарот што доцна попладнево изби во Вардариште во населбата Ново Лисиче. Од Противпожарната бригада наведоа дека...

Првичните сознанија говорат дека во починатото лице во Демиркаписко е пукано со огнено оружје

Првичните сознанија на Обвинителството говорат дека во починатото лице во Демиркаписко, кое беше пронајдено во саботата навечер, е пукано со огнено оружје. Од Државното јавно...

ОЈО: Косовски државјанин обвинет за недозволена трговија со марихуана

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје достави Обвинителен акт против едно лице кое се товари дека сторил кривично дело „неовластено...

Адвокатот на Чавков достави извод од катастарот на Халкидики

Адвокатот на осудениот поранешен директор на БЈБ, Митко Чавко, Сашко Дуковски, на јавна седница во скопскиот Апелационен суд за мерката притвор му достави извод...

Тешко повреден кичевец кој со автомобил удрил во бетонски столб

Р.Ц. (56) од Кичево, управувајќи патничко возило „Лада-Нива“ со кичевски регистерски ознаки, загубил контрола врз возилото, преминал на спротивната страна од коловозот и удрил...

Од близина пукано во таткото и синот, пронајдени се повеќе чаури

Истрелани биле повеќе куршуми од близина во возилото каде вчера беа пронајдени телата на таткото и детето во атарот на селото Слупчане, ќе се...

Професор од Архитектонски сведочи за предметот „Т.Н.Т“

Со сведочење на професорот на Архитектонскиот факултет во Скопје, Владимир Арсовски, а со мало задоцнување, почна рочиштето за предметот „ТНТ“, за уривањето на станбено-деловниот...