27.2 C
Skopje
18.7.2019 - 15:56

Нов управен одбор на Академијата за судии и јавни обвинители

Согласно член 15 од Законот за изменување и дополнување на Законот за Академијата за судии и јавни обвинители на 22 октомври 2018 година одржа...

Кривична пријава за жена која продавала хероин

Кривична пријава е поднесена против женско лице од Тетово за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурзори, информира МВР. -Секторот за внатрешни...

Косовка сакала да влезе во Македонија скриена во багажник

Во багажниот простор на возило „мерцедес“ на Граничниот премин Долно Блаце е пронајдено женско лице без документи, информира МВР. -На 07.01.2019 година во 16,15 часот...

Фатен жител на Прешево кој ограбил Јапонец во Охрид

Полицијата поднесе кривична пријава за жител на српскиот град Прешево, кој додека престојувал во хостел во Охрид ограбил јапонски државјанин. Секторот за внатрешни работи Охрид...

Бубевски: Се надевам Апелација одлуката за „Тенк“ ќе ја донесе брзо

Обвинителот од СЈО Гаврил Бубевски по завршувањето на јавната седница во Апелацискиот суд за жалбите по првостепената пресуда за Никола Груевски и Ѓоко Поповски за...

„Комити“ побараа правда за Саздовски, за да не се повторат вакви случаи

Правда за прерано починатиот член на „Комити“, 21-годишниот Никола Саздовски, кој по неколкудневна кома предизвикана по физичкиот напад врз него од страна на три...

Македонија треба да плати 9000 евра отштета за трансродовото лице „Икс“

Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП) во Стразбур пресуди во корист на трансродовото лице „Икс“ кое ја тужеше Македонија поради повреда на правото на...

ОЈО ќе истражува евентуална злоупотреба на малолетно лице за случајот „Скопјанка“

Основното јавно обвинителство Скопје оформи предмет по допрен глас во врска со настанот што се случи на 19.09.2018 година, кога по дојава на жители...

Кривична за поранешниот градоначалник на Чешиново-Облешево

Полицијата поднесе кривична пријава против К.Л. (40) кој во својство на градоначалник на општина Чешиново-Облешево искроистувајќи ја својата службена положба и овластување за време...

Кацарска: Во оваа фаза од процесот Нинџа не може да прави спогодби со судот

Судиката Добрила Кацарска, која е судечки судија во случајот за настаните од 27 април во Собранието вечерва не сакаше да го коментира приведувањето на...