25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:11

Претседателот на Судскиот совет Караџоски повикан на распит во Обвинителството

Претседателот на Судскиот совет Зоран Kараџоски, утрово е повикан да даде исказ во Јавното обвинителството за организиран криминал и корупција. Од Обвинителството засега нема информации...

Мотоциклист од Гостивар загина во сообраќајка во Албанија

Шеесетгодишен мотоциклист од Гостивар го загуби животот во соообраќајна несреќа во Албанија. Несреќата се случила на патниот правец Прењас - Либражд кај местото викано Мостот...

Нова мерка притвор за осомничените за убиството на Никола Саздовски

Судија на претходна постапка при Основен суд Скопје еден-Скопје постапувајќи по предлог на ОЈО Скопје за определување мерка притвор за осомничените Б.Б и С.Д....

Јанакиевски: Нашите гласаа како војска уште од сабајле

Со слушање на „бомби" денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжи рочиштето по предметот „Титаник" на Специјалното јавно обвинителство за изборни нерегуларности. Во преку 70...

Пронајден леш во распаѓање во охридското село Рамне

Во охридското село Рамне, вчера е пронајден леш во фаза на распаѓање, информираше пртпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. -На 29 ноември оваа година, од...

Уапсен државниот секретар во Министерството за информатичко општество

Државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација Јахи Јахија е уапсен по налог на надлежен јавен обвинител од Јавното обвинителство за гонење...

Три возила изгореа во пожар во Охрид

Три моторни возила изгореа во пожар што ноќеска еден час после полноќ избувна на паркиралиштето за возила што се наоѓа на просторот на поранешниот...

Цедеата од предметот „Тенк“ ќе се слушаат на 10 април

Во Кривичниот суд во Скопје денеска се одржа ново рочиште од предметот „Тенк“ на СЈО во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната...

Дванаесетгодишно девојче почина од компликации од грип

Дванаесетгодишно девојче со церебрална парализа и мускулна дистрофија почина денеска на Клиниката за детски болести од компликации од грип. Ова денеска го потврди д-р Владимир Микиќ,...

Откриена организирана група за криумчарење мигранти, побаран притвор за 15 лица

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во координирана акција со Министерството за внатрешни работи пресече организиран канал за криумчарење мигранти во...