-1.9 C
Skopje
19.11.2018 - 8:53

Повторно ќе му се суди на Грујевски за „Тврдина 2“

Судскиот процес против поранешен началник во УБК Горан Грујевски за предметот „Тврдина 2“  ќе биде повторен. Скопскиот Апелациски суд ја укина пресудата за Грујевски и ја врати...

Во комбе за транспорт на пецива пронајдени 43 мигранти

Полицијата вчера на автопатот Куманово -Табановце, открила комбе со скопски таблици во кое биле пренесувани 43 мигранти, а на возачот по потекло од радовишко...

Кривична пријава за две вработени во ЈЗУ Општа болница Охрид

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба заработија финансиска директорка и шефица на отсек за јавни набавки во ЈЗО Општа болница-Охрид. Како што информираат од...

При претрес на куќа во Џепчиште откриена муниција и прибор за чистење оружје

При претрес во куќа во тетовското село Џепчиште полицијата вчера открила повеќе парчиња муниција и прибор за чистење оружје. Како што информира МВР, вчера во...

Шеснаесетгодишна девојка киднапирана и малтретирана

Малолетничка од Скопје 10 дена била киднапирана и физички малтретирана во домот на 26-годишен маж. Како што соопшти МВР, вчера во 3:30 часот 53-годишен маж...

Триесет дневен притвор за дилер на кокаин

Триесет дневен притвор заработи жител на село Трново Битолско, поради продажба на кокаин и лекот „Омепразол“ на нарко зависници од Битола. Како што соопштија од...

Судењето на Латас повторно одложено

Поради барање на одбраната денеска во Кривичен суд беше одложен предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Тотал“ е осомничен новинарот Драган Павловиќ-Латас за затајување данок. Според...

Продолжува судењето во случаите „Тотал“ и „Транспортер“

Нови судски рочишта за случаите „Тотал“ и „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство треба се одржат денеска во Кривичниот суд во Скопје. Во „Тотал“ обвинет е...

МВР: Од 2017 година има само еден нерасчистен напад врз новинар

Министерството за внатрешни работи изработи извештај за прецизно утврдување на нивото на кое се наоѓаат истрагите за случаи за напади врз новинари за периодите од...

Педесетина „бомби“ од „Траекторија“ беа преслушани во Кривичен

Околу педесетина „бомби“ за договарањето со кинеските власти, „Ексим“ банка и компании околу изградбата на автопатските делници Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид беа пуштени на денешното...