16 C
Skopje
19.9.2018 - 9:36

Сметководителка од Охрид си префрлала пари на своја сметка

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.Н. (41) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „компјутерска измама“, „проневера во...

Нова кривична пријава за Владимир Талески

Секторот за внатрешни работи Битола до Основното јавно обвинителство Битола, поднесе кривична пријава против В.Т (59) поранешен градоначалник на Општина Битола, С.Б (59) раководител...

Скопјанец пронајден мртов во автомобил

Во паркирано возило вчераутро бил пронајден починат М.М. (71) од Скопје, на обиколницата помеѓу селата Орман и Волково во правец од Скопје кон Тетово. МВР...

Тешко повреден пешак во центарот на Скопје

Триесетгодишен пешак е тешко повреден откако ноќеска пет минути по полноќ во него удрило возило „фиат брава“. Пешакот М.Г. од Скопје е пренесен во Градската...

Прегазено 10 годишно дете во населбата Ѓорче Петров

Вчера на улицата „Борис Сарафов“ во скопската општина „Ѓорче Петров“ патничко моторно возило „Мазда“ удрило во 10 годишно дете-пешак. „Маздата“ била со скопски...

Турци приведени на два гранични премина

На два гранични премини во Македонија вчера биле приведени двајца турски државјани. Едниот на граничниот премин „Делчево“ поради сомение за фалсификувана зелена карта за...

Незавршената екстрадициска постапка ја одложи „Таргет-Тврдина“

Главната расправа за предметот „Таргет-Тврдина“ на СЈО е одложена за 15 мај поради незавршената екстрадициска постапка што се води пред Врховниот суд во Грција...

Кривична за скопјанецот кој ја уби мајка си

Полицијата поднесе кривична пријава против скопјанецот М.Г.(50), осомичен за убиство на неговата мајка извршено на 19-ти овој месец. Тој вечерта околу 19 часот во семејниот...

Нови судски рочишта за „Таргет-Тврдина“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на СЈО, „Таргет-Тврдина“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот „Таргет-Тврдина“, што се однесува за...

Врховен суд: Мукоски, Василески и Чавков во домашен притвор

Врховниот суд на Република Македонија донесе одлука по предметот Вкж1. бр.6/2018, во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017...