4 C
Skopje
16.12.2018 - 4:49

Нови судски рочишта за „Тотал“ и „Транспортер“

Нови судски рочишта за случаите „Тотал“ и „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство денеска треба да се одржат во Кривичниот суд во Скопје. Во „Тотал“ обвинет...

Рација на МВР во 7 угостителски објекти, утврдени нерегуларности

Акциска контрола во седум угостителски објекти во Скопје извршила синоќа полицијата од страна на СВР Скопје во кординација и содејство со Државниот инспекторат за...

Заталкан куршум паднал во касарната „Илинден“

Во касарната „Илинден“, во еден од хангарите заталкан куршум непознат калибар испукан од непознато оружје, паднал на прозорското стакло од куќарката пред хангарот и...

Ново рочиште за случајот „Монструм“

Ново рочиште за случајот „Монструм“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е закажано за денеска во Кривичниот суд. На минатото рочиште беа сослушани тројца сведоци, кои...

Нови рочишта за „Титаник 3“ и „Насилство во Центар“

Во Кривичниот суд за денеска закажани се рочишта за предметите на СЈО  „Титаник 3“ и „Насилство во општина Центар“. Во предметот  „Титаник 3“  обвинети се Ејуп...

Родителите биле да пазарат кога се случил трагичниот пожар во Велес

Семејството на трите деца кои вчера настрадаа во пожар во Велес било евидентирано во системот на Центарот за социјална работа во Велес и биле...

Продолжува судењето за „Тендери“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот на СЈО „Тендери“ во кој првообвинета е поранешната министерка за култура Елизабета Канческа-Милевска...

Донесени првите две пресуди за нападот врз Села

Казна затвор од три години за Стојан Павлевски и една година и два месеци за  Цејо Георгиевски изрече  денеска Кривичниот суд  за нападот врз пратеникот Зијадин Села...

Нови рочишта за „Монструм“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Монструм“ и „Тарифа“. Судењето за случајот „Монструм“ на СЈО,...

Продолжува судењето за „Т.Н.Т“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Т.Н.Т“ на Специјалното јавно обвинителство за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат...