18 C
Skopje
23.9.2018 - 4:58

Две лица физички нападнати во сендвичарница во Скопје

Четири непознати лица изутрината во 4.30 часот во сендвичарница на улицата „Никола Карев“ во Скопје физички ги нападнале Ј.Б. (33) и неговиот другар А.Н.   Како што...

Две лица фрлале менија во ресторан во Скопје и не ја платиле сметката

Машко и женско лице половина час пред полноќ недолично се однесувале во ресторан во центарот на Скопје, информира МВР. Случајот во полиција бил пријавен 40...

Повреден работник во депонијата „Мегленци“

Шеесетгодишниот Р.П. од село Лопатица вработен како машинист на работна машина-багер, вчера се здобил со тешки телесни повреди извршувајќи работни задачи во депонијата „Мегленци“, сопственост...

Во инцидентот во Мала Речица убиен член на ДУИ, приведени четири лица

Во вооружениот инцидент што се случи вчера во тетовското село Мала Речица убиен е Неип Реџепи од огранокот на ДУИ во Куманово, а досега...

Посебен сообраќаен режим за Велигден во Центар, Ѓорче Петров и Аеродром

За Велигденските празници, односно на ден Велигден сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен режим на сообраќај за одредени сообраќајници во централното градско...

„ТНТ“ одложен за 13 април, Врховен ќе одлучува за изземање на судиите

Одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „ТНТ“ на денешното рочиште побара изземање на судечкиот совет, претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев и в.д....

РСБСП: Возете внимателно за време на велигденските празници

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира на внимателно возење и почитување на сообраќајните прописи, како и дисциплинирано и смирено учество во...

Седум решенија за притвор за настаните од 17 април потврдени од Апелација

Седум решенија за притвор на лица поврзани со настаните во Собранието од 27 април минатата година беа потврдени денеска од Апелацискиот суд Скопје. Меѓу одбиените жалби е...

Бобан Илиќ осуден на шест години, а таткото на Алмир доби шест месеци затвор

Основниот суд Куманово денеска ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и првообвинетиот Бобан Илиќ го прогласи за виновен  за тешки дела против безбедноста во сообраќајот и...

Автомобил удри седумгодишно дете во Студеничани

Патничко моторно возило „Фолксваген пасат“ со италијански национални ознаки управувано од Р.А. (35) од Скопје завчера во Студеничани удрило во седумгодишно дете, соопшти МВР. Детето...