10 C
Skopje
22.9.2018 - 9:41

Локализиран пожарот кај Василево, избегната голема катастрофа

Салон за мебел целосно изгоре во пожарот кој избувна околу 14 часот на влезот во Индустриската зона кај Василево. Во пожарот, кој е локализиран,...

Уапсен осомничениот по кој се трагаше за престрелката во Мала Речица

Полицијата го уапси Д.Ф., по кој се трагаше во врска со престрелката во Мала Речица, каде едно лице загина, а двајца беа повредени. Извори од...

Бобан Илиќ ќе ја чека правосилноста на пресудата во притвор

Основниот суд во Куманово на барање на надлежен јавен обвинител од кумановското Основно јавно обвинителство му определи мерка притвор на Бобан Илиќ, кој беше...

Во инцидентот во Мала Речица убиен член на ДУИ, приведени четири лица

Во вооружениот инцидент што се случи вчера во тетовското село Мала Речица убиен е Неип Реџепи од огранокот на ДУИ во Куманово, а досега...

Бобан Илиќ осуден на шест години, а таткото на Алмир доби шест месеци затвор

Основниот суд Куманово денеска ја објави пресудата во „случајот Алмир“ и првообвинетиот Бобан Илиќ го прогласи за виновен  за тешки дела против безбедноста во сообраќајот и...

Обвинетите за „Насилство во Центар“ се изјаснија за невини

Во Кривичниот суд денеска продолжи судењето за предметот на СЈО „Насилство во општина Центар“ со вкрстено испрашување на поранешниот градоначалник на Центар, Андреј Жерновски....

Јовески: Постојат основи за нови притвори

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески смета дека по вчера поднесениот обвинителен акт, има основи за нови мерки притвор за дел од обвинетите за настаните...

Повторно приведени дел од обвинетите за настаните од 27 април

Пет лица обвинети за насилствата во Собранието на Македонија на 27 април минатата година, ноќеска повторно се приведени и пренесени во Истражниот затвор Скопје,...

Снимката за „Поткуп“ повторно нема да се слуша во судот

Целосната снимка за „Поткуп“ нема да биде пуштена на денешното рочиште, одлучи Кривичниот суд по барање на Основното јавно обвинителство. Причина за ова барање...

Судењето за „Тенк“ продолжи со искази на сведоци

Со сослушување нови сведоци денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола...