10 C
Skopje
21.11.2018 - 13:43

Неготинец се самоповредил по семејна расправија 

Триесетгодишно лице од Неготино се самоповредило по семејна расправија, потврди Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.  – Синоќа во 23.30 часот во Полициска станица од општа надлежност Неготино се...

Обвинителката Вилма Русковска го напушти судењето откако ѝ се слоши

Обвинителката Вилма Русковска предмалку во придружба на полициски службеник го напушти судењето во предметот „27 април“ откако и се слоши во судницата. Обвинителката Русковска од...

Рочиштето за предметот „Титаник 3“ одложено за 13 ноември

Поради службено отсуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 13 ноември. Во...

Битолчанец заложил конфискуван имот и зел кредит

Битолчанец со иницијали Љ.А. (61) е осомничен дека добил кредит од 1,7 милиони евра за кој заложил сопствен недвижен имот за кој прикрил...

Загина возач на мопед на патот Подмоље-Кичево

Во тешка сообраќајна несреќa загина возач на мопед на магистралниот пат село Подмоље-Кичево. Несреќата се случила вчера во 19.10 часот кога патничко возило „Цитроен ксара“...

Во велешки „Брако“ тешко повреден работник

Вработен во „Брако“ вчераутро се здобил со тешки телесни повреди додека работел на машина за обработка на жица. Од СВР – Велес информираат вчера околу...

Пожар во стан во Велес, сопственичката е пренесена во болница

Портпаролот на СВР Велес Верољуб Додевски информира дека вчера околу 12.30 часот на улица „Ѓорѓи Војтех“ во Велес во стан сопственост на К.М.(77) настанал...

Нови рочишта за „Топлик“ и „Титаник 3“ во Кривичниот суд

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Топлик“ и „Титаник 3“. Во случајот „Топлик“ првоосомничен е...

Продолжува прегледувањето на снимките за „27 април“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случувањата во Собранието на Република Македонија минатата година. Случајот се наоѓа во доказна постпака...

Тешка сообраќајка во близина на Охрид

Тешка сообраќајна несреќа вечерва после 19 часот се случи на магистралниот патен правец Охрид–Кичево во близина на селото Подмоље. Сообраќајот е во прекин, а на...