3 C
Skopje
13.11.2018 - 23:51

Донесени првите две пресуди за нападот врз Села

Казна затвор од три години за Стојан Павлевски и една година и два месеци за  Цејо Георгиевски изрече  денеска Кривичниот суд  за нападот врз пратеникот Зијадин Села...

Нови рочишта за „Монструм“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат нови рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Монструм“ и „Тарифа“. Судењето за случајот „Монструм“ на СЈО,...

Продолжува судењето за „Т.Н.Т“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Т.Н.Т“ на Специјалното јавно обвинителство за уривањето на станбено-деловниот комплекс „Космос“ на бизнисменот Фијат...

Потврденa затворската казна за убиецот на охриѓанецот Матилоски

Бојан Угреновиќ, државјанин на Република Србија, денеска во рамки на повторениот судски процес повторно беше прогласен виновен за убиството на охриѓанецот Димитар Матилоски. Судскиот совет...

Јанкулоска бара остварување на нејзините права преку отворено писмо

Поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, која е обвинета во повеќе случаи, денеска побара „остварување на нејзините права во областа на судството и заштита...

Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржат рочишта за предметите на СЈО „Траекторија“ и „Тарифа“. Во случајот „Траекторија“ обвинети се четири службени лица -...

Груевски: Обвинението во „Титаник“ е со цел да се изврши политички геноцид

Главната расправа за предметот „Титаник“ на СЈО е закажана за 31 мај. Во предметот обвиненти се поранешниот премиер Никола Груевски и поранешните функционери Мартин...

Груевски доби две години казна затвор

За набавка на мерцедесот, екс премиерот Никола Груевски доби две години казна затвор, а поранешниот помошник министер Ѓоко Попоски доби казна затвор во траење...

Ѓоко Поповски осуден на девет години затвор во предметот „Триста“

Девет години затвор за поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски пресуди денеска Кривичниот суд поради злоупотреба на службена положба во предметот на...

Заев доби ослободителна пресуда за „Поткуп“

Пресудата за предметот „Поткуп“, во кој е обвинет премиерот Зоран Заев, е осободителна. Во читањето на пресудата судијата Тодоровски наведе дека јавниот обвинител не успеа...