23.7 C
Skopje
17.7.2019 - 11:01

Семејството моли за помош: Маж исчезна во Скопје

Семејството моли за помош, Алибен е исчезнат веќе трет ден. Алибен е виден последен пат на 1 февруари, како излегува од дома во Маџир Маало...

Побаран притвор за поранешни министри за земјоделство

Четворица поранешни министри и заменици министри за земјоделство денеска се приведени во врска со истрагата за злоупотреба на службена положба и овластување при доделување...

Ново рочиште за „Таргет-Тврдина“ на СЈО

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот за незаконско следење на комуникациите во УБК „Таргет-Тврдина“ на Специјалното...

Македонец повреден во сообраќајка во Бугарија

Дваесет и шестгодишниот Мите Бидев од Валандово е повреден во сообраќајка што се случила ноќеска во 1.30 по полноќ, на автопатот Е79 во близина...

Еден ранет во оружена престрелка во Маџари

Едно лице е повредено во оружена престрелка што се случи денеска во скопската населба Маџари, објавува МИА. Според првичните информации, повредено лице не е во...

Австрија се прашува дали трагедијата во Тулн можеше да се спречи

Смртта на македонската државјанка З.К. (32), за чие убиство во австриски Тулн е осомничен нејзиниот сопруг Џ.М.(36), ја покажува немоќта на грижната мајка на...

Убиецот од Австрија бил поддржувач на Исламска држава?

Македонскиот државјанин Џ.М. (36) што е осомничен за убиството на својата сопруга во австриски Тулн, наводно, бил поддржувач на Исламската држава, објавува австрискиот интернет-портал...

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности.   На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци...

Груевски ја повлекол тужбата за клевета против Заев

Поранешниот премиер Никола Груевски ја повлекол тужбата за клевета и навреда против актуелниот премиер Зоран Заев, во врска со негова изјава за случајот со...

Судот го одобри обвинението за случајот „Талир“

Во целост е одобрено обвинението за случајот „Талир“ од Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при скопскиот...