27 C
Skopje
18.9.2018 - 15:57

Груевски: Тезата на СЈО за набавката на мерцедесот падна во вода како круша

Падна во вода како круша тезата на СЈО за набавката на лукусузниот мерцедес, изјави обвинетиот во предметот „Тенк“, Никола Груевски, по завршувањето на денешното...

Единаесетте сведоци на одбраната во „Тенк“ пет часа даваа искази

Единаесетте сведоци на одбраната во случајот „Тенк“ денеска пет часа даваа искази во Кривичниот суд. Тие посочија дека набавката на новиот „мерцедес“ била неопходна, бидејќи...

Фејзи Азири вратен во затворот во Штип

Фејзи Азири, еден од обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година, денеска во 13.30 часот со полициско обезбедување е...

Изгоре бугарски автобус што патувал кон Македонија

Бугарски автобус, со 46 патници кои патувале кон Македонија, синоќа целосно изгорел на патот меѓу Ќустендил и Граничниот премин Ѓуешево-Деве Баир. Повредени патници нема, бидејќи...

Продолжува судењето за „Шпион“ и „Насилство во општина Центар“

Во Кривичниот суд за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Шпион“ и „Насилство во општина Центар“. Минатото рочиште за „Шпион" беше...

Спасовски: Приведен Фејзи Азири, се трага по Демири и Исмаиловиќ

Случајот со апсењето на Фејзи Азири еден од обвинетите во „Монструм“ е целосно расчистен и тоа воопшто не е задоцнето, смета министерот за внатрешни...

Родителите на убиените ги бараат доказите за „Монструм“ од Заев

Доказите кои премиерот Зоран Заев ги покажал на родителите на децата кои беа убиени кај Смилковското Езеро во 2012 година, да ги достави до...

Ќе се разгледуваат материјалните докази за „Траекторија“

На денешното рочиште за предметот на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“ треба да бидат разгледани материјалните докази. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски,...

Зеќири: Напаѓачите ме бараа и мене, но не успеаја да ме пронајдат

Пратеникот Мухамед Зеќири во својство на сведок на денешното судско рочиште за нападот врз пратеникот Зијадин Села го препозна обвинетиот Александар Јаневски-Тошта. На сослушувањето, Зеќири...

Брутален речник исплива од преслушаните бомби за „Тендери“

Со преслушување на пет телефонски разговори во присуство на јавноста Судот ја продолжи работата по предметот „Тендери“. Од разговорите, четири се направени во 2011...