14.8 C
Skopje
21.9.2021 - 3:34

Стаклената јагула – најголема жртва на новите облици на шверц

Во екот на пандемијата сѐ покреативни начини за илегална трговија со загрозени животински видови Глобалната пандемија со коронавирусот значително влијаеше на шверцот со стаклена јагула....

Нови 30 дена притвор за Јанева

Кривичниот суд денеска ѝ го продолжи притворот на разрешената специјална јавна обвинителка Катица Јанева за уште 30 дена. -Кривичниот совет при Основниот кривичен суд Скопје,...

Вработена во Општина Радовиш правела лажни фактури за данок на имот

Вработена во Општина Радовиш изготвувала лажни фактури на име на нејзиниот брат за наводно плаќање данок. Со тоа, тој девет години избегнал да плати...

МВР: Кај 48 возачи во Скопје утврдено присуство на алкохол во крвта

Полициските службеници синоќа од 23 часот до 5 часот изутринава во Скопје контролирале  вкупно 200 возачи, алкотестирани биле 150 возачи, а кај 48 од нив...

Голем пожар во Едриличарскиот клуб во Струга

Голем пожар избувна попладнево во бараките на Едриличарскиот клуб во Струга што се наоѓа кај „Машката плажа“ во градот. За време на пожарот нема повредени...

МНР: Двајца македонски државјани загинаа во сообраќајката во Србија

Македонското Министерство за надворешни работи попладнево информираше дека добило телефонска потврда од полицијата во Јагодина, Србија, дека во денешната сообраќајна несреќа на автопатот Белград-Ниш,...

Скопјанец заработи кривична, навредувал на Фејсбук

Кривична пријава е поднесена против скопјанец кој злоупотребил лични податоци на друго лице на Фејсбук. Како што соопшти МВР, Секторот за внатрешни работи Тетово поднесе...

СМС-пораките за „Монструм“ сугерираат дека убиството го извршиле професионалци

Читањето на 133 илјади СМС-пораки поврзани со петкратното убиство кај Смилковско Езеро од 2012 година, продолжи на денешното рочиште за случајот „Монструм“. Во дел од...

Приведени две лица од Куба што престојувале во хотел во Битола

Синоќа во 23 часот во хотел во Битола од полициски службеници од СВР Битола биле приведени В.Ф.Џ.(31) и Г.Р.Ј.(30) од Куба, поради незаконски престој...

Во Солун конфискувана голема пратка цигари наменета за Македонија

Со помош на скенер и специјално обучено куче, царинските служби на солунското пристаниште откриле контејнер од Кина со 629 000 кутии, односно 12 596...