Три деца загинаа, а шест луѓе се повредени во експлозија на плинска боца

Во семејна куќа во кумановското село Романовце утрово експлодирала плинска боца, по што, неофицијално, загинале три деца, а шест лица се тешко повредени. Несреќата се...

Милошоски објави нов аудио-материјал: Заев договарал одлуки со Врховниот суд

На прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонио Милошоски објави нов материјал, кој рече дека како транскрипт му го доставил укажувач. Милошоски најпрво прочита...

Четворица скопјани претепале чувар зошто ги пријавил во полиција

Приведени четворица напаѓачи од Скопје, бидејќи доцна синоќа, на автобуската станица во населбата „11 Октомври“ во Кисела Вода, физички нападнале 44-годишен жител на село...

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од полициска станица Сопот, постапувајќи по претходно...

Кокаинот испратен во Македонија бил мамка за пресекување на синџирот за шверц на дрога?

Според тврдењата на босанскиот весник „Независне“ Најголемиот дел од кокаинот вреден околу 51 милион евра запленет од страна на италијанската полиција во рамките на меѓународна...

Малолетник прободен со нож во Сарај

Шеснаесетгодишен малолетник од с.Сарај со убодна рана вчера вечер е донесен во Градската општа болница „8-ми Септември“. Според пријавеното, во близина на угостителски објект на...

Двајца дилери на дрога приведени во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, Демиркаписко за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги,...

Опожарени кабли и цевки предизвикале пожар во Клиниката за инфектологија

Во полиција вчера вечер било пријавено дека настанал пожар во Клиниката за инфектологија во Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Според информациите на полицијата, биле...

Прекршочна за еко-активисти за испишување графити на Министерството за екологија

Полицијата поднесе прекршочна пријава против еко-активисти кои испишувале графити на Министерството за економија. Од движењето „Петоци за иднината Скопје“ велат дека нивната акција имала...

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица, возачот избегал

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на излезот од село Банско кон...