Паднати бандери, дрвја, откорнати покриви во невремето во Делчево, повредени нема

По синоќешното невремето кое ја зафати територијата на град Делчево, се одржа координативен состанок на Кризниот штаб на кој присуствуваа претставници на локалната самоуправа,...

Поплавени улици, домови без струја, големо невреме во Делчевско

Големо невреме денеска по 19 часот го зафати градот Делчево. Во моментот поплавени се поголем број градски улици. Делчево кратко време беше без електрична енергија,...

Куќа изгоре во пожар во тетовска Шипковица

Семејна куќа во тетовското село Шипковица изгоре ноќеска во пожар кој започнал после полноќ.  При пожарот и при интервенција на пожарникарите нема повредени лица. –...

Приведен гостиварец по распишана централна потерница

Полициските службеници од Гостивар вчера на улицата „Борче Јовановски“ го лишија од слобода гостиварецот Ј.Е. (30), за кого била распишана централна потерница. Како што соопштија...

Прекубројноста и несоодветните услови во затворите се нехумани и деградирачки, констатира народниот правобранител

Насер Зибери со бројни забелешки за условите во казнено-поправните установи Прекубројноста на осудените лица и несоодветните материјални услови во кои се сместени, несоодветно постапување на...

Во Словачка уапсен опасен десничарски екстремист осомничен за сајбер-тероризам

ГОЛЕМА АКЦИЈА НА СЛОВАЧКИТЕ БЕЗБЕДНОСНИ СЛУЖБИ, ВО СОДЕЈСТВО СО ЧЕШКАТА НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЈА ЗА ОРГАНИЗИРАН КРИМИНАЛ, ФБИ, ЕВРОПОЛ И ЕВРОПРАВДА Истрага спроведена од словачката национална агенција...

Родители, отворете четири очи кога децата ви се во близина на базен

Експертите предупредуваат дека физичкото присуство или само наслушнувањето на децата не е доволно кога се во прашање базените. Според Вилијам Рамос, член на Научниот...

Се запали вентилација од оџак во центарот на Скопје

Во центарот на Скопје вечерва се запали вентилација од оџак во зграда, информира за МИА Ѕвонко Томески, командир на скопската бригада за противпожарна заштита. Пожарот...

Разбиена организирана криминална група вклучена во измами и перење пари

Прекугранична операција, поддржана од Европол, во која беа вклучени белгиската и холандската полиција, резултира со разбивање организирана криминална група вклучена во повеќе видови измами...

Само за еден ден казнети илјада камикаѕе-возачи

Според статистиката на Министерството за внатрешни работи, дури 100 возачи возеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 12 возачи...