1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 13:00

Обиена црквата „Свети Константин и Елена“ на улица Македонија

Црквата „Свети Константин и Елена“ лоцирана во строгиот центар на Скопје, на улица Македонија, била обиена во периодот меѓу 14 и 18 јануари годинава. Како...

Момчето на прегазената девојка пуштено од болница, возачот уште е во полиција

Дваесет и двегодишниот возач и натаму се наоѓа во полициска станица, каде што е спроведен по увидот на местото на синоќешната сообраќајка на булевар...

Дваесет и четиригодишна девојка прегазена на пешачки премин

Дваесет и четиригодишна девојка загина вечерва во скопската населба Карпош, откако била прегазена на пешачки премин во близина на „Сити мол“. Девојката преминувала улица на...

Поради неисправност санкционирани 60 возила со кои се врши јавен превоз

Денеска (20.01.2022) во периодот од 8:00 до 12:00 часот Министерството за внатрешни работи во рамки на оперативната акција „Дозвола“ денеска спроведе зајакната акциска контрола на...

Скопјанец што бил пријавен за исчезнат е пронајден починат во Волково

Четириесетгодишниот скопјанец Ж.С., за кој на 9-ти декември 2021 година било пријавено дека е исчезнат, вчера бил пронајден починат во околината на Волково. Од страна...

Кривични пријави против шест лица за лажни негативни ПЦР-тестови

Шест лица биле фатени на граничниот премин Табановце со лажни негативни ПЦР-тестови. Тие во периодот од 08.10.2021 до 24.12.2021 на Табановце приложиле фалсификувани негативни ПЦР-тестови. Се...

Катица Јанева сака лично да ги следи рочиштата на кои Камчев ја тужи

Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски - Боки 13, Зоран Милески - Кичеец,...

Камчев нема да бара од Кичеец да му враќа пари од случајот „Рекет“

Бизнисменот Орце Камчев, нема да бара од Зоран Милески - Кичеец, осуден во случајот „Рекет”, да му врати дел од 1,5 милиони евра. За...

Олабавувањето на антиковид-мерките ги поттикнува криминалците за вршење кривични дела

Она што ги загрижува светските полициски организации како Европол, е токму фактот на олабавување на мерките. Зошто? Имено, според нивните анализи и процени, со...

Роднини на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија бараат паралелна истрага

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија, во ноември, пред Окружниот суд во Перник побараа...